| rdr2 a întrebat:

Pot purta o bandana/esarfa, precum in Red Dead Redemption 2, pe perioada starii de alerta, 15mai - 15 iunie 2020 sau este obligatoriu masca?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Scrie masca, nu bandana, nu esarfa, deci este obligatoriu purtarea mastii pe gura si nas.

| rdr2 explică (pentru Violleta2022):

Pai e si bandana o masca pana la urma. Nu scrie ce tip sau model de masca acasa ca eu logic gandesc ca pot purta o bandana doar e din aceelasi material de panza ca orice alta masca vanduta acum la supra pret.

| Violleta2022 a răspuns (pentru rdr2):

Bandana este o bucata de carpa, care nu tine locul uenir masti contar virusului.
Masile respective au o anumita configuratie, care sa-ti castupe corect fata si nasul sis a aiba o anumita grosime.
Eu pusn "masca" asa cum a spus presedintele si cum va spune si Politistul, acnd te va intreba unde o ai.
O bandana, batista, caciula sau fular, nu este masca!

Iti poti coase singur (a) sau poti ruga pe mama, sa-ti coasa o masca din panza, unde panza trebuie pusa in 3-4 straturi, terbuirnd sa astupe gura si nasul, nelasand loc pe jos sau sus, sa intre aerul, asa cum se intampla la o bandana.

| rdr2 explică (pentru Violleta2022):

Nu vreau sa port botnitza!

| Violleta2022 a răspuns (pentru rdr2):

Nu cred ca ai de ales, fiindca legea se aplica tuturor, unde toata lumea va purta, iar daca nu doresti, incapatanarea te poate costa 2000 de lei.
O alta varianta este sa stai acasa, inchis in casa si nu porti nimic.

| HackerulAnonim2212 a răspuns:

Pai poti dar nu prea are rost!
Este complet inutila!
Decat sa porti o esarfa cum e in Red Dead Redemption 2 mai bine nu porti nimic ca numa iti ingreuneaza respiratia pe degeaba!
Si cei care vor purta des masca vor avea probleme pulmonare mai tarziu pentru ca nu e sanatos ca la fiecare gura de aer plamanul sa se forteze!
Prin masca e foarte greu sa respiri!
Dar legea iti permite sa porti si o esarfa! Daca vei purta o esarfa politia nu iti va face nimic dar din punctul meu de vedere este complet inutila

| rdr2 explică (pentru HackerulAnonim2212):

Pai trebuie sa porti masca/ botnitza/esarfa daca nu iti iei amenda!
in spatiile inchise trebuie purtata masca! dar eu vreauvsa stiu daca port purta bandana in loc de botnitza aka masca

| HackerulAnonim2212 a răspuns (pentru rdr2):

Da ma frate! Poti purta si o esarfa doar ti-am zis ca e inutila!