| Aurașgheorghe a întrebat:

Pot să conduc aixam de la 16 ani?

Răspuns Câştigător
| DjNick112 a răspuns:

Da, aixam se incadreaza in categoria mopede si poti conduce la 16 ani cu permis b1 care il obti la 16 ani

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de caracteristicile tehnice, respectiv daca se incadreaza la categoria B1, citez:
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"
De asemenea trebuie sa obtii acea categorie, in urma absolvirii unei scoli de conducere si reusitei la testele teoretic si practic.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, dar tot îţi trebuie permis.

| FrateleAndrei a răspuns:

Nu poti, pentru ca iti trebuie permis de conducere.