| UnAltAnonimCelebru a întrebat:

Pot sa imi dau demisia fara preaviz?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate in 2 situatii:
1.Pana la indeplinirea termenului de proba.
2. Dupa aceea se poate doar cu acordul angajatorului.
Daca demisionezi, angajatorul iti solicita sa lucrezi perioada de preaviz si tu nu o respecti, atunci iti poate desface disciplinar contractul individual de munca pe motiv de absente nemotivate.

| mi25 a răspuns:

In plus fata de ce s-a spus, se poate demisiona fara preaviz atunci cand angajatorul nu respecta prevederile contractului de munca si ale Codului muncii.

| UserRo10 a răspuns:

Depinde cum ai negociat contractul. Acolo scrie sigur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate, dar ai nevoie de acordul partilor, adica sa vrea si angajatorul.

| Verttigo a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt unele locuri unde chiar nu contează acest preaviz. Dar și unele unde atât te arde până te saturi...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Verttigo):

Vorbim din punct de vedere legal.

Art. 81. [definitia legala, procedura si efectele demisiei]

(4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

Deci termenul se poate negocia si se poate ajunge si la renuntarea lui daca se vrea, in caz contrar raman 20 de zile sau 45 daca e functie de conducere.

| Verttigo a răspuns:

Depinde unde lucrezi. nu peste tot se accepta astfel de procedeu.