| Deniissel a întrebat:

Poti conduce daca esti copil de 12 ani un motocross electric ca si cum ar fi o bicicleta?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti conduce legal pe drumurile publice, fapta este infractiunea de conducere fara permis.
Fiind minor sub 14 ani tu nu raspunzi penal dar raspunde si poate fi condamnat penal parintele care ti-a incredintat motocicleta.
De altfel nici macar bicicleta nu ai dreptul s-o conduci pe drumurile publice la 12 ani, varsta minima este de 14 ani.

| ReddY25 a răspuns:

În nici un caz