| PopaIoana a întrebat:

Poti face academia de politie aici si dupaceea sa pleci in Canada?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face Academia de Politie dar te angajezi prin contract sa lucrezi in politie, parca 7 ani si daca nu lucrezi va trebui sa platesti scolarizarea si este o suma destul de mare.
In Canada nu vei putea lucra ca politist, pentru asta trebuie sa ai cetatenia canadiana, chiar daca s-ar echivala studiile, desi nu-s sigur de asta.

| alessia5158 a răspuns:

Art. 25. – (1) La data înmatriculării, studenţii şi elevii trebuie să semneze un angajament prin care se
obligă ca, după absolvire, să îşi desfăşoare activitatea în cadrul MAI pe o perioadă de 10 ani.--- vezi statutul politistului:http://www.mai.gov.ro/......092011.pdf

P.S. Din cate stiu, Canada si SUA nu echivaleaza niciun fel de studii nici macar pe cele de liceu.

| PopaIoana explică (pentru alessia5158):

Multumesc!happy

| alessia5158 a răspuns (pentru PopaIoana):

Cu placere!

| vangaelis a răspuns:

Nu poti lucra in politie la ei.

| snzpaul a răspuns:

Dacă ești calificat, da.