| anonim_4396 a întrebat:

Poți să fii nonconformist față de valorile sociale fără să aduci atingere valorilor sociale?

4 răspunsuri:
| Doja a răspuns:

Ce inseamna nonconformist? Fata de ce valori sociale?

Daca esti fatalau, desi este total impotriva firii acum esti privit de media ca un baiat care isi imbratiseaza latura feminina.
Daca minti, desi este impotriva societatii si a ta vei fi interpretat ca un om care foloseste adevarul selectiv
Daca furi, desi esti impotriva proprietatii omului unii ar zice ca scapi anumiti oameni de povara bunurilor
Daca nu ai o pozitie clara fata de un subiect, desi esti inconsecvent si lumea nu se poate baza pe tine, unii ar zice ca esti adaptabil
Daca tii mai mult la straini decat la ai tai, desi esti evident impotriva coeziunii comunitatii, unoo ar zice ca esti pentru diversitate.

| Doja a răspuns:

Legile nu sunt valori sociale. Incalcarea legii inseamna ilegalitate si e pedepsita.

Acum, ca unele legi sunt imorale, incorecte, neconstitutionale, anti-populatie. acolo deja este o alta discutie. Si fata de alea orice om are cumva datoria de a se opune.

| Doja a răspuns:

Legile care sunt impotriva libertatii de exprimare si pentru cenzura nu sunt valori acceptate ca reguli de baza
Legile care sunt impotriva liberei asocieri nu sunt valori acceeptate ca reguli de baza
Legile care decid indoctrinarea copiilor nu sunt valori acceptate ca reguli de baza
Legile care decid ca nu ai dreptul la o parte mare din venitul tau sub amenintarea puscariei nu sunt valori acceptate ca reguli de baza.

Mai baga o fisa

| Doja a răspuns:

Eu ti-am dat contra-exemplu la definitia ta de valori sociale. Valorile sociale sunt ale comunitatilor, sunt mai degraba obiceiuri, nu legi. Legile ar trebui sa se plieze pe valorile sociale, dar in ziua de azi din ce in ce mai des nu se intampla asta.