| anonim_4396 a întrebat:

Presedintele Basescu are grave probleme psihice. Parerea mea.
Daca a reusit sa indeparteze o somitate ca Raed Arafat, ce mai urmeaza?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

"Omniscienţa" lui Basescu loveste din nou!
Pune mana pe bisturiu si face harcea-parcea tot, desi e din afara ministerului, din afara practicii medicale.
Imi doresc sa urmeze un final asa cum ni-l dorim cu totii, pentru povestea asta!

26 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Si acum, raspunsul la intrebare!
Raed Arafat e un strain care a facut pentru Romania mai mult decat toti pupincuristii lui basescu (nu pot sa scriu cu majuscula; am o jena) in atatia ani de zile.
Ma gandesc la faptul ca, acum 22 de ani, din cauza unui popa obscur, cunoscut doar de cativa enoriasi, s-a rasturnat un regim care dainuia de 50 de ani.
Acum e vorba despre un OM pe care, direct sau indirect, il cunoastem cu totii si care a facut din SMURD un exemplu pentru Europa aia pe care o tot pupam in dos.
Acest om a fost PRIMUL care si-a dat o demisie de onoare pentru ca nu POATE sa fie de acord cu ineptiile unui betiv curvar.
Ce asteptam?
De ce nu iesim in strada?
Stam sa vedem cati vor muri pentru ca ambulantele private au trei seringi si 5 somoioage de vata si nu sunt capabile sa se inteleaga la pret?
Trist...foarte trist.
Mitocania va prolifera exponential daca nu vom face nimic in sensul asta.
In mod sigur nu vom mai vedea vreo demisie de onoare, dar, mi se pare infiorator ca SINGURUL om potrivit la locul potrivit din acest guvern de pulifrici este silit sa plece.
Si...cine vine in locul lui? Ghici ghicitoarea mea! Un mascarici, navetist intre partide: Ciuhodaru, de la Iasi!

| anonim_4396 explică (pentru ardnaxur1961):

Ciuhodaru Cacanaru, culmea slugii nesimtite, isi permite sa spuna ca "Arafat, un om numit politic, nu stie sa piarda". Pai Arafat e singurul om numit politic, care a dovedit ca e capabil, bine intentionat si care a facut cu adevarat ceva acolo unde a fost numit politic. Ce au facut restul de ministri si secretari de stat (si ei numiti politic)? Nimic! Ei conduc tara si tara moare, deci n-au facut nimic. Arafat in schimb a facut SMURD-ul, care si-a dovedit eficienta si necesitatea.
Cit priveste remarca "nu stie sa piarda", pai ce sa piarda? N-a fost un concurs, un examen, in care rahatul ala cu ochi de Ciuhodaru Cacanaru sa ia nota mai mare decit Arafat. Nu se pune problema ca a pierdut Arafat ceva. Omul a demisionat din proprie initiativa, scirbit de interventia in sistemul sanitar, a unui om care e total paralel cu medicina si care nu-si poate da cu parerea in privinta asta. El isi poate da cu parerea in privinta paharului de whisky, asa cum a facut la Circotasi, cind i-a invatat pe aia cum se umple paharul si cite cuburi de gheata se pun in el. Asta inseamna ca e bun de barman, nu de medic. Sa ramina chiorul barman si sa lase sistemul sanitar in miinile oamenilor competenti.

| justitiarul a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Ha! L-au demis pe Ciuhodaru teacher laughing Fiecare pasare pe limba ei piere!

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru justitiarul):

Am impresia ca pe ala l-au demis inainte de a-l numi, ca aseara, bananaiau ceva de unul, Anghelescu; un gen de fosila buhaita de alcool.
Iti dai seama ca e, practic, imposibil sa gasesti un inlocuitor pentru Arafat, care sa fie MACAR la jumatatea nivelului de competenta al palestinianului.

| justitiarul a răspuns (pentru ardnaxur1961):

De ce n-o candida Arafat la presedintia Romaniei ca la cat val de ura au oamenii pentru candidatii romani, cu siguranta ar castiga din primul tur!
Oricum Ciuhodaru a picat de pacalici si ma bucur enorm ca i-a tras-o PDL-ul in stil propriu, asa cum numai ei stiu sa o faca laughing

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru justitiarul):

Nu candideaza pentru ca omul NU e facut pentru politica si, in plus, are si imensul bun-simt de a nu se baga unde nu se pricepe.
Si, peste toate astea, vocabularul lui e destul de limitat; il vezi tu pe asta batand campii 2 ore fara sa spuna nimic? Eu, nu.

| anonim_4396 explică (pentru justitiarul):

L-au demis pe idiot, pentru ca a reusit sa-i irite pe toti intr-un timp record. Nici nu l-a numit bine Basinescu si fleosc, a-nceput Ciuhodaru Cacanaru sa se laude peste tot. Stiti voi cum e cu prostii, daca le arati un deget incep sa topaie de fericire ca i-ai bagat in seama.
Asa si boul asta care a fost subsecretar de stat pentru o zi.
Asa si prostanacul care a fost si el presedinte pentru o noapte.
In principiu, el comandante are nevoie de slugi supuse, care sa nu cricneasca, sa nu-i iasa din cuvint si cu cit sint mai prosti, cu atit mai buni, pentru ca nu trebuie sa gindeasca, trebuie doar sa execute (iar cel care gindeste, devine mai devreme sau mai tirziu incomod si in cele din urma periculos). Dar. Nici prea prost nu e bine sa fie, pentru ca, asa cum a dovedit Cacanaru Ciuhodaru, nu stie cind trebuie sa vorbeasca si cind trebuie sa taca si oricind il poate lua gura pe dinainte si sa spuna ce nu trebuie.
Partea proasta e ca episodul asta nu a schimbat nimic. Chair daca a realizat ca clovnul de Ciuhodaru e prea debil sa-i fie de folos, chiorul vrea in continuare sa desfiinteze SMURD-ul.

| justitiarul a răspuns:

Ai mare dreptate.
Chiar ma bucur ca ai pus intrebarea asta!
Nu stiu cum dracu facem noi romanii,ca dupa ce ca nu ne duce capul sa ne facem singuri un serviciu gen Smurd(care culmea,e foarte apreciat de straini,pentru ca asta e adevarul e bine gandit si functioneaza ca la carte)reusim sa il doboram pe cel care l-a pus pe picioare.
Intamplator ma uitam la Realitatea cand a intrat Basescu sa dea cu mucii in fasole cum face de obicei,si mi-a crapat obrazul de rusine cand Arafat,nu ca n-ar fi avut vorbele la el sau ca i-ar fi fost rusine de marele nimic Basescu sa il faca praf,dar a preferat sa isi lase capul in jos din prea mult bun simt,sa nu faca tiganie asa cum e obisnuit al nostru marinar.
Din cate am auzit se fac manifestatii de sustinere a lui Arafat,in Bucuresti si in Iasi,sper sa se faca peste tot in tara,sa vada marele mamaligar roman cum o tara intreaga il huiduie la scena deschisa.
Ce sa mai urmeze Kron? O sa ne termine pe toti asta o sa se intample. Daca si de la sanatate au ajuns nesimtiti astia sa fure,sanatate care e comatoasa de ani buni, iti dai seama ca au ajuns la fundul sacului.
Ne mai ramane sa emigram, ce dracu sa mai facem aici?

| Leocerba a răspuns:

Na, poftim, si-a rupt un pic Basescu dintii in Arafat?
Oameni in strada si in pietele marilor orase, zeci de mii de oameni agitandu-se pe facebook pe bloguri si Basescu vine cu o decizie controversata care nu demonstreaza decat exercitiul grotesc al puterii, patologia animalului politic.
Retrage proiectele si legile dand telefon pe la televiziuni de parca legile ar fi sosete in sertarul lui.
Cred ca s-a dilit de tot.

| Hombre a răspuns (pentru Leocerba):

Nu s-a dilit Leo, asa e din vrej, Basescu asa a facut in toate functiile pe care le-a avut, generator de scandal si mare mincinos. Si cum poti sa crezi un om care spune cu gura lui ca a facut multi bani inainte de revolutie din bisnita, si acum s-a cumintint, aiurea cand era primarul capitalei si-a tras si el un apartament pe care nu la mai dat inapoi, binenteles ca nu e furat l-a luat cu japca.
Traian Basescu a incheiat contractul de vanzare-cumparare pentru imobilul din str. Mihaileanu pe 4 februarie 2003, cu 5 luni inainte de expirarea termenului de depunere a cererilor de revendicare prevazut de lege.

GIP acuza ca imobilul i-a fost vandut ilegal lui Traian Basescu, pentru ca, potrivit art. 10, al. 2 din Legea nr. 112/1995, "sunt exceptate de la vanzare locuintele care au avut destinatia de case de oaspeti, de
protocol, precum si cele folosite ca resedinte pentru fostii si actualii
demnitari".
Imobilul a fost vandut ilegal, pentru ca Traian Basescu achizitionase
anterior o casa pe Soseaua Bucuresti-Ploiesti, pe care o donase fiicei lui.

| Leocerba a răspuns (pentru Hombre):

Ai dreptate, asa-i din vrej!
Stiu ca tie-ti plac maxim discutiile dar acum nu pot decat sa-ti dau dreptate si voturi, ca numai poezii am in cap. Tara arde iar eu, ca sa vezi si tu ce versuri :
http://www.youtube.com/watch?v=zXsPTP4lpNI
N-ai cu cine, bre, n-ai cu cine...

| Hombre a răspuns (pentru Leocerba):

"N-ai cu cine, bre, na-i cu cine"
Da măi Leo, dar nu-i de bine,
Cand vigilenta doarme in noi
Iar gandul nostru cel curat
Prin vot l-am dat unu-i "imparat".
Puterea, ca el supremul să vegheze,
Supusilor, bunăstare sa le aducă
Nu foame, sărăcie si nălucă
Si laşul fugii pe la Sinaia
De furiosii "slabi" protestatari
Din lipsă cică...nu are adversari.
laughing

| fulgerul a răspuns:

Interesanta discutie, aprinsa si plina de aplomb.Am vazut postarile! Raed este chiar meserias, insa exista mai multe DAR! Intreb si nu vreau sa intru in conflict cu sustinatorii lui.Cui ii este frica de concurenta, stiind ca a demisionat in 36 ore,cati bani s-au scurs catre SMURD,bani publici,banii tai, ai mei, catre o fundatie non-profit.Prostul ala de Basescu, pe care il injur zi de zi, a spus-o corect.Nu putem da bani publici unei fundatii! Sa nu uitam ca acest Arafat sa intromisionat in sistemul medical,crezand ca tara asta e sat fara buldogi! De ce a spus ca paraseste Romania si pleaca in alta tara daca nu se aproba legea LUI! Nu,aici raman si sunt adeptul sistemului privat, bazat pe competenta, nu pe spaga.Si tu prietene brasovean,termina! Te admir pentru. optiuni,ma bucur ca a-ti redeschis, partial, spitalul din Codlea.Sa-i pupa-ti picioarele, pustiului ala de 30 de ani, aprox.si D-nei care sa batut cu tot sistemul! Iubesc Rasnovul, iubesc Codlea, bravo vouooo!

| anonim_4396 explică (pentru fulgerul):

Gresesti. Concurenta exista, exista mai multe firme particulare care preiau pacientii, asigura primul ajutor si transporta pacientii la spitale. Problema asta a lipsei concurentei in domeniu, este o falsa problema, praf in ochii lumii.
"Legea". Iar te inseli. Este vorba de noua lege a sanatatii, care, nu este legea lui Arafat. Arafat doar se opune anumitor lucruri din legea aia
"Intromisiunea". Nu s-a intromisionat nicaieri. Omul a creat un serviciu de prim ajutor, care functioneaza foarte bine si si-a aratat necesitatea si eficienta timp de ani de zile.
Sistemul privat. Sistemul asta privat, cel putin in Romania, nu e bazat neaparat pe competenta si lipsa spagii. Oriunde te uiti in jur, vezi privati care au contracte cu statul (asa cum se vrea si cu sistemul care va inlocui SMURD-ul), dar au contracte cu statul care se dovedesc paguboase pentru stat, pentru banul public, banul meu, al tau, al tuturor (asa cum spui). Asta presupune in primul rind prezenta spagii de care zici, pentru ca altfel nu s-ar explica, cum de accepta statul contractele cele mai paguboase pentru el.

| noktambul a răspuns:

Pe dracu' probleme psihice! E beat de putere si manat de interese. Are o minte diabolica. Si-a creat pentru "pulime" imaginea de "presedinte jucator", adica de omul aflat la varf care nu este impasibil la problemele cetatenilor, imagine pe care o foloseste pentru atingerea scopurilor lui murdare si ale apropiatilor sai. Si si le va atinge. Nicio problema pentru asta cu niste paiate de deputati si senatori si cu un guvern de fatada condus de o marioneta. De ce se baga in probleme care nu sunt de competenta unui presedinte? Pentru ca ii tine figura in fata unui popor care in marea lui majoritate se hraneste spiritual cu manele si OTV!

| Minnie a răspuns (pentru noktambul):

Daca as putea ti-as da 100 de inteligent si 100 de folositor! Dar nu pot decat unul de fiecare!

| Minnie a răspuns:

Ce urmeaza? Se zvoneste ca il pune in locul lui pe finul lui, managerul de la municipal. De cand astepta municipalul postul ala nici nu stii

| anonim_4396 explică (pentru Minnie):

De unde dracu' sa stiu? laughing Bine ca mi-ai spus, am un carnetel unde notez nelegiuirile facute de vreo 10 ani incoa' big grin

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru anonim_4396):

Carnetel? Te rog sa consulti DEX-ul si sa vezi ce-i aia "carnetel". Ce notezi tu incape intr-un catastif, in 30 de volume, ceva gen Dictionarul Oxford. Asa ca, te rog sa nu mai dezinformezi lumea!

| FlorinDiablo a răspuns:

Iti dai seama ce somitate e Raed Arafat? Si cum a reusit sa il indeparteze, si-a dat singur demisia cum l-a deposedat ca nu vad, probabil au fost puse presiuni asupra lui dar asta nu inseamna ca trebuia sa demisioneze si asa opinia publica era de partea lui.

| andrey2012 a răspuns:

Pai asa a ajuns tara asta unde este acum prin batjocorirea oamenilor care cat de cat au facut ceva bun si prin indepartarea lor din functii! Daca au distrus tot sistemul sanitar era normal sa se bage si in ceea ce mai functiona cat de cat respectiv serviciul SMURD.Pacat ca se ajunge aici dar ve-ti vedea ca tot noi, oamenii de rand vom suporta consecintele!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai ce mai ramasese de distrus in tara asta? Industria au "privatizat-o", adica au dat-o moca unor idioti chipurile ca era ineficienta si s-o rentabilizeze. Aia, in loc s-o rentabilizeze au vindut-o la fiare vechi si s-au umplut de bani. Agricultura au sabotat-o ca sa nu mai aibe concurenta importatorii. Acum tot ce mincam, imbracam si utilizam, cumparam de la altii. Cartofi egipteni, mere poloneze, salata frantuzeazsca, rosii turcesti, haine si toate cele chinezesti. Spitalele le-au lasat in paragina si acum le-au inchis. Or sa fie inlocuite de cele private. Scolile sint vai de mama lor, la fel ca si noi, vai de mama noastra. Ce mai ramasese? A venit Arafat sa ne faca SMURD-ul, ca noi n-am fost in stare. Un sistem de urgenta dotat, prompt, cu oameni pregatiti si responsabili, care au salvat o gramada de vieti. Asta mai ramasese de distrus. Asa ca, s-a pus chioru' pe treaba si dupa ce si-a batut joc de omul ala care a dat tot ce era mai bun din el si si-a sacrificat timpul sa puna pe picioare un sistem de urgenta la nivel occidental, l-a determinat sa-si dea demisia, ca sa-i fie mai usor sa desfiinteze SMURD-ul. Sigur ca nu face asta pe loc. E siret chelbosu'. Baga mai intii firme private in sistem, sa fie chipurile concurenta. Dupa care desfiinteaza SMURD-ul, la fel cum a desfiintat spitalele. N-a uitat nimeni ca pe linga spitalele paraginite (ajunse asa din cauza hotilor care le-au condus) si a fondurilor date pe criterii politice, care s-au scurs mereu "nu se stie unde", au desfiintat si spitale in care se investise si erau performante (pentru ca intimplator la conducerea lor ajunsesera oameni de calitate, morali si cu simt de raspundere). Basca, unele gasisera forme de autofinantare, pentru ca-si gaseau regulat sponsori, ca sa suplineasca fondurile mizere primite de la stat. Ideea de baza este, ca in tara noastra totul se distruge sistematic, ca sa prospere nestingheriti si fara concurenta nenorocitii care au pus laba pe putere si acolitii lor, numiti generic "clientela politica". Puterea distruge si creeaza teren pentru clientela, iar cistigul se imparte.
Deci, concluzia este ca idiotul ala mic si chior, vrea sa desfiinteze SMURD-ul. N-o da dracu sa-l calce si pe el tramvaiul ca pe idiotul de Lucescu si sa aib.e nevoie de SMURD-ul pe care vrea sa-l desfiinteze?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa fim mai atenti la urmatoarea votare.Numai bine.

| Scarecrow a răspuns:

Eu cred ca noi, cei care ii permitem lui si acolotilor lui sa faca asa ceva avem probleme.

| aragon90 a răspuns:

Cacatul asta de basescu distruge Romania pacat de Romania ca e o tara frumoasa

| mno1389 a răspuns:

Nu de putine ori ai incercat sau ti-ai dorit sa schimbi ceva in Romania. Cu singuranta te-ai revoltat in nenumarate randuri impotriva politicienilor, si ti-ai spus ca daca ai avea puterea, ai incerca sa schimbi ceva. Ei bine a venit momentul schimbarii, alturate comunitatii romanesti din eRepublik si rescrie vitorul. Romania are nevoie de tine pentru a creste. http://www.erepublik.com/ro/referrer/OanaNicoleta este cel mai mare simulator social construit vreo data. Alturate unei comunitati de peste 11000 de romani din toata lumea. Noi costruim viitorul, vrei sa faci parte si tu din el?