| Flav a întrebat:

Presedintele francez, Nicolas Sarkozy, doreste desfiintarea tuturor taberelor abuzive de normazi( bine, adica romi) de pe teritoriul lor, proveniti din Romania sau Bulgaria.
Considerati acest fapt un act de rasism sau un lucru bine facut?
Ca sa-mi exprim parerea, (blain me, i don't care) revin c-o intrebare: considerati un lucru bun si-o astfel de solutie in tara noastra?

16 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Am mai spus ai pe site si o mai spun inca o data ţiganii nu se poate adapta nicaeri in aceasta lume, refuza scoala, sunt inculti, nespalati, puturosi "din cale afara" cum zice taranul roman nestatornici, prolifici, caracter parazitar, inselator.In urma cu ceva timp am vazut reportaj tv despre vreo doua sute de familii de ţigani undeva intr-o comuna unde fusese impropietariti comform legii fondului funciar fiecare familie cu cate 1ha de pamant. In total 200 de ha si in toata suprafata asta imensa nu era cultivat nimic deca cateva varze si vrejuri de rosii si atat, si atunci mai e ceva de comentat? Pot da forte multe exeple despre ei. Ceea ce face Sarcoziy este treaba lui intrucat nu sunt cetateni francezi si sau saturat de ei pana peste cap traeba noastra este cand vor veni pe capul nostru iar si in situatia economica in care suntem e de groaza cu ei.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Offf, alt subiect de disputa. Totul trebuie vazut real, fara partinire sau rautate. Adevarul este ca rromii au reusit sa ne creeze o imagine rusinoasa in lume. Daca Sarkozy a luat aceasta decizie, este treaba lui, tara lui si alaturi de el sunt inca multe tari invadate de conationalii nostri care le-au creat probleme. Daca noi nu putem face decat sa-i acceptam, celelalte tari au dreptul sa-si protejeje societatea de astfel de persoane.
Si la noi in tara ar exista metode pentru a-i educa cat de cat pe rromi. Veti spune ca este imposibil, dar daca ar fi constransi de legi dure si de neeludat, sigur se va schimba ceva, dar daca avocatii, procurorii, politicienii, politistii si multi altii accepta bani murdari de la eipentru a le "rezolva" problemele, nimic nu se va schimba. Dupa cum se stie, rromii nu se impiedica de nimic. Pentru ei orice are o rezolvare.Deci,cine este vinovat? Li s-a permis ani de-a randul sa-si faca de cap, razandu-ne in nas. Numai atunci cand li se va inchide usa in nas si vor fi pedepsiti pe masura faptelor lor, poate atunci se va vedea o schimbare, altfel vom fi spectatorii unei piese de prost gust ai caror regizori si scenaristi suntem noi, romanii.

| Vizitiul a răspuns:

Daca era rasism, ma gandesc ca nu doar romanii si bulgarii trebuiesc izgoniti, ci si celelalte natii care vietuiesc in Franta, cum ar fi nemtii, englezii etc. Cred ca-i vorba de impresia lasata de romani si bulgari, nu de rasism. Cred ca-i un lucru bun.
Cred ca din tara noastra ar trebui sa fim izgoniti chiar noi, romanii.

| Adyr0 a răspuns:

Atata timp cat nu ai un act la indemana care sa dovedeasca faptul ca locuiesti intr-o tara in mod legal, poti fi considerat emigrant ilegal (rrom, chinez, iraqian samd) si tara respectiva are dreptul sa te dea afara de pe teritoriul ei.

| cryssu2008 a răspuns:

Eu daca eram in locul lui Sarkozy, pe acesti normazi, nu ii alungam din Franta, ca peste o luna sa se intoarca din nou, ii omoram. Stiu ca pare ciudat acest lucru. Eu lucrez si in strainatate, si romanii sunt priviti drept niste rromi. acesti rromi sau romi, ne-au stricat atat cultura cat si respectul. Bine facea Ceausescu ca ii ura pe rromi. Merita foarte multi si din tara sa fie impuscati. Daca credeti ca nu am dreptate, uita-ti-va la un jurnal intr-o seara si este imposibil sa nu fie vreo stire unde 2 clanuri s-au luat la bataie, s-au impuscat. Bineinteles 2 clanuri de rromi. Revenind la intrebarea ta, pe deoparte ma bucur ca ii goneste din tara, dar pe de alta parte imi vine sa plang, caci stiu ce nenorociri vor produce in Romania.

| 80Cris a răspuns:

Cand am fost in Franta, acum 3 ani, era plin de romi pe-acolo. Cand am vazut-o pe una, se apropiase de mine si cerea bani, era tanara, nu avea nici un handicap, i-am spus in romaneste '' Pleaca!'' si m-am trezit cu o serie lunga de injuraturi de-mi venea sa o strang de gat dar bineinteles reactia mea a fost sa plec cat mai repede de langa ea sa nu care cumva sa-mi dau drumul la gura si sa-si dea seama ceilalti ca vorbim aceeasi limba. Cu aceasta intamplare din viata mea am spus multe si sunt sigura ca multi dintre voi au trecut prin ceva asemanator. Cu neamul tiganesc, pe cuvantul meu daca as avea ceva, numai sa-i vad curati, cat de cat respectuosi si sa nu le mai fie in fire atat de mult, sa faca scandal. Cred ca ar trebuie '' resuscitati'' pur si simplu. Ce face Sarkozy nu condamn. In Romania in schimb daca am vrea sa schimbam neamul romilor ar trebui in primul rand sa ne schimbam noi mentalitatea in privinta lor. Ceea ce va fi mai greu. Nu spun ca trebuie sa-i dam afara, nu, sunt romi care isi vad de treaba lor, sunt romi seriosi, care invata, care vor sa faca ceva util cu viata lor. Din pacate astia sunt o minoritate.

| vasiledumitru a răspuns:

E la limita legii, normal rromi au cetatenie romana si au voie sa se duca pe oriunde in UE si sa se stabileasca, de fapt asa fac si romanii, si am verisori si cunoscuti care acum 10-15 ani cand au mers in Italia, Franta au stau ilegal acolo.
Faza naspa e ca rromi sunt si obraznici, guralivi ies in evidenta mai mult cu lucruri rele, furturi, talharii, nu prea lucra, se leaga de oamenii, fete, copii si de aceea si Curtea de Justitie Europeana a dat o deciziee ilegala din cauza ca si ei au boala pe rromi.
Daca tiganii isi cumpara terenul pe care stau, pot sa stea linistiti in Franta, dar stau pe terenul altora si fac si figuri. Eu zic ca e bine ca ii dau afara din tara, desi e un pic ilegal ca sa se invete minte.

| pauladrian a răspuns:

La noi in tara e imposibil asa ceva. In alte tari e o solutie buna, atata timp cat nu e un act de rasism. Iar voi rasistilor, comunistilor si ratatilor, probabil voi ar trebui sa fiti impuscati. Parerea mea e ca trebuie criticat si luate solutii impotriva caracterelor rromilor, si nicidecum acte de rasism.

| pauladrian a răspuns:

GenOm, cred ca mai degraba esti tu un ratat, ca si restul moralistilor de pe site. Esti prea prost ca sa intelegi ceva, vezi intr-o singura directie. Aici inchid subiectul, nu ma intereseaza replicile tale.

| pauladrian a răspuns:

Deja deveniti ridicoli cu aceste replici. Deveniti ridicoli incercand sa pareti superiori, dar nu e asa. Pana la urma toti au dreptul sa-si dea cu parerea, pana la urma sunteti subiectivi.

| pauladrian a răspuns:

Sau suntem, pardon.

| dhraqull a răspuns:

Se zice nomazi.Si da, mi se pare o idee buna, nomazii sunt caparaziti, nu platesc taxe, nu contribuie cu nimic.In schimb umbla cu smecherii, furturi, violuri, crime.
La noi deja sunt prea multi ca sa-i deportam fara a provoca un nou Holocaust.Si da, recunosc, sunt rasista.

| psihox a răspuns:

N-as avea chef de milioanele de boli. N-as rezista psihic si nici fizic.

| Haydee a răspuns:

@Ashura said_Don't kill my spirit, cum faci tu astfel de comparatii intre evrei si rromi?
In primul rand, evreii au avut de pe timpul lui Isus(si mai devreme) tara lor, si apoi ei nu au mers din tara in tara sa fure, sa minta, sa insele.Nu.Ei au venit pe continentul nostru, s-au stabilit aici fara inselaciuni...plus de asta ei si munceau [putina istorie nu?]. Dar a trebuit ca Adolf Hitler sa ii gazeze, sa ii tortureze pentru pur si simplu fapt ca ii ura...
Tiganilor le-ar trebui o educatie sanatoasa... dar nu e cine sa le-o ofere.sigh
Pana atunci ei raman tot asa de lenesi, mincinosi, escroci, murdari, cu traditiile lor...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Flav ei vor sa scape de ei.noi trebuie sa-i integram in societate.la ei nu sunt etnii. ei toti sunt francezi.la noi nu. unii vor autonomie.romii vor sa traiasca conform traditiilor lor, care nu prea corespund cu ale societatii romanesti.de fapt nu corespund nici unei societati.fiindca ei vor sa traiasca pe spatele societatii. fara responsabilitati, obligatii si alte chestii legale de care se lovesc husenii{fraierii}. daca e o solutie buna? nu cred. s-a mai incercat.ramane integrarea. dar asta trebuie sa o priceapa intai ei. se merge incet, dar se merge.fiindca in ultima instanta si care nu o sa vrea... o sa ajunga intr-o rezervatie ca indienii.pentru ca nu vor sa se integreze.in evul mediu, cand se apropiau de o cetate, li se dadea o suma de bani, pentru a merge mai departe.in alta cetate.asa colindau peste tot, traind pe drumuri.sant slabi, fiindca sunt robii banului. daca ai vazut filmul satra, unul de-al lor traditionalist care a parasit satra, spunea lui Luicu Zobar; tiganii isi vand caii, pentru aur.si-au vandut sufletele.personal nu am nimic impotriva lor.sa colinde cat vor, drumuri sunt destule. dar sa munceasca cinstit acolo unde ajung, fara furaciuni, inselatorii si alte practici nu prea onorabile.

| AshuraElric a răspuns:

Fac umbra pamantului degeaba si ne golesc noua buzunarele de bani (ca avem prea multi)mi se pare corect sa-i ''extermine'', nu e vorba de rasism ci de faptul ca orice presedinte doreste ce-i mai bun pentru tara lui (Basescu nu intra in calcullaughing)Cum evreii au fost izgoniti dintr-o tara in alta in timpul Razaboiului Mondial pana si-au facut propria tara asa se intampla si cu rromi, o sa apara pe harta Romia (ca tot vorbeam cu mama cum se numeste un teritoriu populat doar de rromi). Eu nu fac acum pe rasista, dar tie ti se pare corect ca ei sa traieasca pe bani nostri (furati si aia), peste tot in lume cand esti buzunarit nici nu trebuie sa stai mult pe ganduri ca-ti dai seama ca a fost roman, rrom, nomad, chiar nu conteaza atat timp cat poarta ''stampila''noastra.Nu-i de ajunz ca am ajuns saraci lipiti pamantului?(mai putin parlamentari)acum ne mai facem si de ras in alte tari prin deligventa.Cu sigurant aceste ''ciori''(ca sa-i citez pe elvetieni)trebuie pusi odata pentru totdeauna la punct desi pare imposibil.La cat i-am criticat pe cei ce ne ironizeaza prin alte tari am uitat sa ma uit in jurul meu (mi-e sila de ceea ce am ajuns)sad Daca s-ar lua o astfel de solutie si la noi in tara ar fi degeaba, am fost deja infestati.