| XxT3rIbL3xX a întrebat:

Primesc amenda dacă intarzii o săptămână?
Caci trebuie sa îmi schimb buletinul dar programările online sunt ocupate... M-as duce și fără programare dar îmi e ca merg degeaba

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conform legii esti pasibil de amenda.
Acum cum iti e norocul. Amenda nu e mare totusi.
Nu mergi fara programare ca nu te primeste nimeni. Eu mi-am schimbat pasaportul acum 1 saptamana si cei care veneau fara programare erau poftiti afara si indrumati sa isi faca programare incepand de a doua zi.

Art. 18. - (3) Cu cel mult 180 de zile inainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai putin de 15 zile, titularul sau reprezentantul legal al acestuia are obligatia sa solicite serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor eliberarea unei noi carti de identitate, prezentand documentele prevazute la art. 13 alin. (3), (4) sau (5).
Art. 42. - Constituie contravenţii şi se sancţionează după cum urmează:
b ) nerespectarea dispoziţiilor art. 14 alin. (1), art. 17 alin. (1), art. 18 alin. (2) şi (3), art. 38 şi 39, cu amendă de la 40 lei (RON) la 80 lei (RON);

| XxT3rIbL3xX explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc pentru răspuns, sunt doar 2 zile pe săptămână pentru programare online (marți și joi) restul sunt trecute ca "zi indisponibila pentru programari online" ceea ce înseamnă că aș putea merge ca să depun actele necesare și sa fac poza pentru buletin în acea zi fără programare, corect?

| anonim_4396 a răspuns (pentru XxT3rIbL3xX):

Nu stiu sa iti raspund.
Poate este stric in acele 2 zile si in rest doar se elibereaza documente sau alte activitati cu publicul.
Parerea mea este sa iti faci pentru joia asta programarea si scapi de grija daca te primeste sau nu.
In pandemie este imprevizibil si mai depinde si de judet sau oras ce politici adopta.
Eu am reinoit buletinul in decembrie anul trecut si nu mi-a trebuit programare atunci.

| XxT3rIbL3xX explică (pentru anonim_4396):

Joi e ocupata toată ziua de programari, iar vineri zice ca e program de eliberare acte

| anonim_4396 a răspuns (pentru XxT3rIbL3xX):

Atunci saptamana viitoare marti. Cauta ziua disponibila cea mai apropiata. Nu prea ai ce sa faci.
Alta data vei sti sa il faci din timp. Asta este toata lumea a intampinat problema asta cel putin o data in viata.

| XxT3rIbL3xX explică (pentru anonim_4396):

Asa este, dar o ultima întrebare
Dacă la program are trecut vineri "eliberare acte" asta nu înseamnă că pot depune actele?

| anonim_4396 a răspuns (pentru XxT3rIbL3xX):

Nicio problema, oricate ai pune-le.
Eliberare adica doar ridicari de buletine si alte documente.
Primiri documente adica ce ai tu de facut se face dupa la programare, marti respectiv joi.
Daca ai un numar de telefon de acolo suna si poate ai noroc si te ajuta cineva, mai sunt si oameni intelegatori.

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce de raspunsuri gresite!
Se pare ca toti respondentii nu stiu sau au uitat ca valabilitatea cartii de identitate este prelungita pe toata perioada starii de alerta, asa ca nu o sa fii amendat daca mergi dupa data de expirare inscrisa in CI.
Asa fiind te poti programa linistit si mergi cand esti programat, ca sa nu mergi degeaba in alta zi.

| XxT3rIbL3xX explică (pentru Ioandelasal):

Chestia e ca am avut programare pe ziua de azi, doar ca din păcate nu am putut rezolva problema mea. Asa ca programările online se fac doar marți și joi. Iar joia asta este plina deci nu pot merge săptămâna asta iar vineri e cu program pentru eliberare acte
Luni pe 8 ma duc căci e zi fără programare
Eu împlinind 18 ani pe 6 februarie clar trec de termenul expirării cu 2 zile

| Ioandelasal a răspuns (pentru XxT3rIbL3xX):

Nu-i nici o problema, asa cum ti-am spus.

| Celcestietot a răspuns:

Chiar deloc happy!

| raMLesS a răspuns:

Nu

| XxT3rIbL3xX explică (pentru raMLesS):

Dar dacă m as duce în ziua în care programările online sunt deja ocupate
Ex joi, as avea șansa să îl fac? Sau sunt trimis afara și sa revin într-o zi libera. Ceea ce ar face sa expire data din buletin

| raMLesS a răspuns (pentru XxT3rIbL3xX):

Nu o sa iei amenda, mai ales daca ai fost la politie ca sa il faci.
Eu am facut buletinul peste 3 saptamani cred, n-am patit nimic, iei amenda doar daca te prinde vreun politist cu buletinul expirat.
Nu stiu cum e cu programarile, mergi si vezi, e in functie de programul lor.

| UnDiavol a răspuns (pentru XxT3rIbL3xX):

Nu-ți dă voie să intri fără programare online nici o nicio șansă n-ai trebuie să-ți faci programare online apoi primești confirmarea prin email data înregistrării și te cheamă acolo și Îți prezint documentele necesare dar apoi aștept trei săptămâni de zile Te duci și Îl ridici personal să-ți iei mască la tine nu-ți dă voie simți înăuntru fără mască și trebuie să ai plata de înregistrare nu costă mult pe mine m-a costat Doișpe lei nu știu Și nu-ți dă nicio amendă stai liniștită și eu am întârziat Prima oară când avem Termini la Ei și nu s-a întâmplat absolut nimic

| UnDiavol a răspuns (pentru UnDiavol):

Am vrut să zic îți dă voie să intri înăuntru scuze