| celcestainsuspensie a întrebat:

Prin multe parti ale saracei (de fapt, foartei bogate, dar nu vor astia sa dezvolte industrie de orice fel, acolo) Moldove, au fost inundatii, zeci si sute. Toti nenorocitii de la putere (indiferent de partid, doar stiti placa) promit sa fac ceva cu infrastructura, dar bietii oameni raman doar cu taxele platite la stat, si atat. Am revazut pe YouTube, acum cateva minute, o inregistrare a celor de la Vacanta Mare, de pe vremea cand "se produceau" live, iar Sava facea toti banii atunci cand isi dadea drumul (in sens artistic, bineinteles) pe scena. Credeti ca s-a schimbat ceva de atunci? Eu unul sunt sigur ca nu. Dar, hai sa ne mai descretim fruntile, undeva, printre postari. http://www.youtube.com/watch?v=cZ7zs_Vxxz8

1 răspuns:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Din pacate, la faza cu inundatiile, nici oamenii din satele alea nu dau dovada de prea multa inteligenta. Cat de tampit sa fii incat sa reconstruiesti, de cateva ori la rand, case, FIX pe locul in care au mai fost inundatii? Si asta, in conditiile in care ai la dispozitie niste dealuri, tocmai ca sa nu faci casa in vale, in zona inundabila.
Chiar daca s-ar construi diguri cat cuprinde, panza freatica tot va afecta structurile de rezistenta care, in satele alea, sunt -oricum- sublime, dar lipsesc cu desavarsire.
Cat despre Vacanta Mare, da-mi voie sa spun "pas" la video-clip. Nu sunt deloc genul meu.