| OlgaPlesecu a întrebat:

Printre drepturile copilului se numără și următoarele:
Protecția împotriva abuzurilor
Statul este responsabil de protejarea copilului față de abuzurile părinților sau altor persoane. Fiecare copil are dreptul să învețe cum să se ferească și cum să reacționeze la orice forme de abuz.
Protecția contra exploatării sexuale
Fiecare copil are dreptul la protecție contra exploatării și abuzului sexual, pornografiei și prostituției
Dacă un profesor este întrebat la ora(cu tema "protecția copilului") în ce fel ar putea băieții să fie abuzați sexual cum ar trebui să răspundă? Poate să răspundă în mod explicit fără a folosi expresii vulgare? Trebuie să țină cont de dreptul copilului de a învăța cum să se ferească și cum să reacționeze la orice formă de abuz? În cazul în care părinții află că profesorul le-a explicat aceste lucruri, îi pot face reclamație?
Vă rog să răspundă numai cei care cunosc legislația.Să se abțină cei care au chef de glume proaste.
Vă mulțumesc!

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poate să răspundă în mod explicit fără a folosi expresii vulgare? Da.
Trebuie să țină cont de dreptul copilului de a învăța cum să se ferească și cum să reacționeze la orice formă de abuz?
Da.
În cazul în care părinții află că profesorul le-a explicat aceste lucruri, îi pot face reclamație?
Nu.