| RazzMTB a întrebat:

Pro-avort sau pro-choice?

19 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

"Pro-avort sau pro-choice?"

E acelasi lucru, bre.hee hee Deci, pro ambele.hee hee

| Furnicuta000 a răspuns:

Pro choice, sa faca femeile ce vor cu corpurile lor. Ca pana la urma in corpul ala se dezvolta copilul, daca nu l-ar purta femeia 9 luni nu ar fi decat o masa de tesut biologic. Sa scoata militantii astia un fat dintr-o sarcina de 4 luni sa vedem ce fac cu el.
Dar ar trebui sa se faca serios educatie sexuala in scoli. E inadmisibil sa vin aici un copil sa spuna ca a luat 3 pastile de a doua zi in ultimele 4 zile. Chiar ieri am citit intrebarea. E practic sinucidere. De ce? Pt ca nu a invatat-o nimeni despre cum sa se protejeze, a auzit si ea undeva de pastila aia si o foloseste ca metoda de contraceptie.

| mont a răspuns:

Pro-avort dar și pro încercări de a preveni necesitatea unuia.

| Madaxo97 a răspuns:

Pro choice, fiecare femeie are dreptul să facă ce vrea cu corpul ei.
Personal nu judec femeile care au făcut avort o singură dată, s-a întâmplat, ai greșit, nu te-ai protejat, înțeleg, dar data viitoare protejează-te frate, înainte de procedura de avort, doctorul informează pacienta despre metodele de contracepție la care poate apela ca să nu se mai ajungă la avort, deci nu mai are scuză că "nu a știut".
Pe cele care fac avorturi pe bandă nu le înțeleg și nu au nicio scuză, în zilele noastre când sunt atâtea metode de contracepție la îndemână, sunt în primul rând nesimțite că ajung mereu in situația să apeleze la avort. Sa pună mâna să se protejeze, este si mai ieftin decât un avort, o cutie de anticoncepționale pe lună e între 10-20 lei, prezervativele 50 lei cutia de 12 bucăți, un avort te costa și peste 1000 lei.
Nu e nevoie să se ajungă la uciderea unui făt nenăscut, când se poate foarte bine să nu se formeze deloc. Oricum avortul are si el riscurile lui, unele chiar foarte mari, dacă este făcut în repetate rânduri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e același lucru?

| mODIN a răspuns:

De ce in mod universal ateii convinsi, desi spun ca le pasa de viitorul omului, vor sa ucida copii?

| Sophieka a răspuns:

Pro-stai pe curu tau si pro-tejeaza-te.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

În infinita-ți înțelepciune și profundă cunoaște a tot ce e sub soare, nu ai realizat că să fii "pro-choice" înseamnă să fii pro-avort.

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Ba da.

Răspuns utilizator avertizat
| Lupică27 a răspuns:

Avand in vedere cu ce fel de specimene umbla majoritatea femeilor si dupa ce criterii dubioase ii aleg, eu zic pro inteligenta, astfel evitam si un posibil avort.

| concilioul a răspuns:

Nu știu ce înseamnă.

| ioana748 a răspuns:

Repeta intrebarea...

| ALM2000RO a răspuns:

E totuna.
Sunt pro-avort (fără să fiu interesat de subiect) dar în același timp anti-sex (în ceea ce mă privește) și pro-contracepție + pro-educație sexuală (pentru ceilalți).winking

| RazzMTB explică (pentru ALM2000RO):

Cum adica anti-sex? laughing

| RazzMTB explică (pentru mODIN):

Dar unde am spus ca sunt ateu convins, prietene?

| ALM2000RO a răspuns (pentru RazzMTB):

Adică dezgustat total și simțind o repulsie și o scârbă totale pentru această activitate (nici nu mă pot gândi la asta fără să mi se facă rău). Am noroc că-s AroAce și deci nu simt nevoia să fac vreodată așa ceva. happy

| Torrpi a răspuns:

Ce inseamna "pro-choice"?

| RazzMTB explică (pentru ALM2000RO):

De ce ti s-ar face rau pentru ceva natural si firesc?