| Robert_Beghean_1993 a întrebat:

Propire(executare silita)help!
Buna.
1.Am o firmă pe numele meu, Administrator Unic.Dar a administrat-o altcineva, ma lăsat cu datoriI pe ea.
2.Am o executare silită pentru neplata unei chirii pe spațiul CFR (statului).
Intrebare mea este:
Având în vedere toate aceste lucruri până si conturile imi sunt blocate.
Pot să mă angajez cu carte de muncă? Imi va opri tot salariul?
Adică dacă ma angajez la o firmă cu un salarIU net de 2500 de ron, mil ea pe tot si mai imi lasa o parte sa supraviețuiesc. happy
Multumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Administratorul unei firme nu raspunde personal decat in cazul ca ii este atrasa raspunderea in caz de faliment sau in caz de infractiune. In cazul expus raspunderea este a firmei.
Poti sa te angajezi si nu ti se face poprire pe salariu, daca tu personal nu esti executat. In orice caz nu se retine intregul salariu, maximum se poate retine doar jumatate din salariul net, atunci cand sunt mai multe popriri.