| Gabriello02 a întrebat:

Protestele au aparut din cauza demisiei domnului Arafat care astazi si-a reluat postul, daca domnul Raed Arafat a revenit de ce protestele inca continua, adica mai avem doar 11 luni cu chelia lui Basescu?

10 răspunsuri:
Janina
| Janina a răspuns:

Da, mai avem putin...si apoi, ce votam? Ce alta caricatura politica punem in fruntea tarii?

| Userrr a răspuns:

Lumea inca protesteaza pentru ca lui Base nu-i pasa de Romania...Tot promite ca face si tot face si a facut un rahat.Nu meritam asa ceva...noi muncim din greu si pe base il doare undeva.de-aia inca protesteaza altii!

| stejara2 a răspuns:

De ce? Fiindca asa e omul, ii dai un motiv,atunci o tine una si buna, adevarul e ca pentru multi a fost doar un pretext pentru a-si afisa nemultumirea fata de actuala conducere, de aici faptul ca inca se continua protestele.
Cat de curand se vor calma, sincera sa fiu nu fac politica din cauza ca mi-am pierdut increderea in oamanii politicieni, sunt un soi aparte, cat sunt inca doar simpli cetateni stau cat de cat cuminti, promit marea cu sarea cand ajung la candidatura, si imediat ce se vad alesi, adio! Le arata dosul celor care i-au votat!

| thealchemist a răspuns:

Arafat a fost doar catalizatorul, nemultumirile oamenilor sunt mult mai adinci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gabriela,in 11 luni, multe rele ni se mai pot intimpla; lor nici nu le mai pasa de ce se intimpla in tara.Mor oamenii de foame si ei au furat si fura miliarde de euro.Nu mai trebuie lasati.Numai bine.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru ca Basescu a facut prea mult rau tarii asteia. S-a rastit la rusi si nu suntem noi o forta armata. Francezii, germanii si alte tari civilizate ii intorc spatele la reuniuni, si-a dat casa cand era primar si nu avea dreptul, sub el s-a vandut cea mai mare flota a unei tari si nu-i problema ca s-a vandut dar tara nu a beneficiat decat de maruntis, a mintit si a jurat stramb pe Biblie, a dat bucati din bogatia tarii unor neaveniti, a bagat strambe intre partide, a pus pile unora care fura energia electrica, a vorbit urat de Arafat, acum vrea sa incaseseze si un comision de la canadieni punandu-le pile sa deschida minele de la Rosia Montana si Rosia Poieni folosind cianurile pentru a distruge mediul. Este singurul presedinte care a stat de vorba numai 5 minute cu presedintele Americii, Obama. Este un dobitoc!

| icemanvlad a răspuns:

Primul protest de la Targu Mures.de vineri a fost tocmai din cauza demiterii lui Arafat. Oameni au prins gustul protestului, au inviat ca sa zic asa.si-au dat seama ca nimic bun nu va mai veni de la acest guvern.inca de sambata seara oamenii nu mai protestau din pricina lui Arafat, protestau din cauza greutatilor cu care se confrunta in "tara"asta...Am auzit astazi la Tv ca domnul Arafat s-ar putea sa devina membru PDL dupa ce stimatul nostru presedinte l-a umilit si si-a batut joc de dansu spunand ca sunt niste interese personale ale domnului Arafat in joc. Dupa toate aceste lucruri nu stiu cum Arafat poate face acest lucru.Parerea mea este ca el a acceptat repunerea lui in functie doar pentru poporul care il vroia acolo, din stima pentru aceasta tara.

| ioanaisfetcu a răspuns:

Protestele au fost scanteia. Cauzele nemultumirilor genelale, raman.
Un foc de paie se stinge daca stingi chibritul cu care l-ai aprins?

| zotescumarius a răspuns:

Nu mai avem 11 luni cu Basescu ci 3 ANI. Da, ai citit bine, 3 ANI.

In noiembrie se sfarseste mandatul PARLAMENTULUI, nu al presedintelui. Presedintele are mandat de 5 ani, adica e acolo pana in 21 decembrie 2014.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt foarte ingrijorat! Cred ca nu ti-ai rupt mainile?! Altfel precis ca dadeai unuia funda si celorlati cate un vot!