| AC4S4 a întrebat:

PSD (prin PRO si ALDE) a votat primul guvern minoritar. L-au dat jos tot ei, l-au pus la loc tot ei, acum anunta ca il dau jos din nou. In 2016 nu am avut atat ping-pong, dar esenta e aceeasi, majoritatea voteaza un guvern minoritar si fac opozitie in genul "daca eram noi, era mai bine".

1. Credeti ca se repeta scenariul alegerilor din 2016?
2. Credeti ca guvernul s-a descurcat atat de prost pe cum zic ei in aceasta perioada? Comparativ cu alte tari si cu o predictie a cum ar fi guvernat PSD.

Răspuns Câştigător
| Apokales a răspuns:

Nu cred ca se repeta scenariul din 2016 pentru ca lumea este mai activa la vot. Rezultatul din 2016 a fost posibil datorita prezentei scazute la vot.
Cred ca PNL s-a descurcat prost la fel cum s-ar fi descurcat si PSD-ul, singura diferenta este ca PNL-ul are capacitatea de a ascunde lucrurile pentru ca nu-i ca PSD-ul sa se muste intre ei in interiorul partidului, asta-i marea diferenta.
Din punctul meu de vedere, PNL nu va mai lua acelasi procentaj ca la prezidentiale, va fi mai mic. La locale cred ca USR-ul, PRO si ALDE sunt inexistenti pentru ca domina primarii PSD si PNL. La locale primarii PSD vor trage tare pentru ca este vorba despre ei insisi de data asta, nu mai este vorba de o analfabeta si atat, va fi vorba despre ei, despre propria lor piele.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De prima data cand s-a votat guvernul Orban au aplicat strategia cu opoziția ca in cazul Ciolos.

S a descurcat decent guvernul in perioada asta, desi pe partea economica nu prea par sa apara lucruri concrete.

| slayer09 a răspuns:

Eu cred ca se face atat de mult ping pong sa dezorienteze, sa ocupe mintile oamenilor, sa invrajbeasca lumea, si bineinteles si lacomia lor, toate partidele sunt o oapa si un pamant, oamenii politici nu prea mai sunt oameni, sunt masinarii de distrus tara