| sabin89 a întrebat:

Puncte de vedere...Nu toți intelectualii și politicienii din Ardeal au văzut cu ochi buni felul cum s-a realizat Unirea în dec. 1918. Unul dintre ei s-a exprimat, citez: "... dacă o nouă comoție europeană nu zguduie din temelii România Nouă, în următorii 20-30 de ani ne vom trezi balcanizați, după ce am avut frumosul vis de a debalcaniza pe frații noștri de dincolo de Carpați. De altfel, dacă amestecăm fructe sănătoase cu fructe stricate, este evident că nu cele stricate se vor însănătoși prin contactul lor cu cele sănătoase, ci și cele bune vor putrezi".
Este Transilvania în curs de balcanizare? sau s-a balcanizat deja?

2 răspunsuri:
| hahahahehehe a răspuns:

Eu sunt Ardelean, stau in Cluj. Deja incepe sa se vada dintre ardelenii get beget si cei veniti, diferenta de mentalitate e foarte mare. In plus, la cei tineri se vede si diferenta de limbaj, nu mai folosesc regionalisme, n-au accent Ardelenesc, folosesc foarte multe cuvinte preluate din Bucuresti si s-a preluat foarte mult stilul asta balcanic, de exemplu manelele, cocareala, smecheria.

| sierra1 a răspuns:

"Este Transilvania în curs de balcanizare? sau s-a balcanizat deja?"

Pe bune Sabine mamă, da' unde păcatele noastre o fi Transilvania, dacă nu in Balcani (ca toată Românica dealtfel) doar nu in peninsula Scandinava?