| calubalan a întrebat:

Reanalizarea dosarelor de pensionare pe caz de boala – o "afacere" de peste 1 miliard de euro http://twurl.nl/annl6u

O alta ipocrizie a guvernului sau este intr-adevar o problema reala a Romaniei postdecembriste?

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Am răspuns şi ieri exact la aceeaşi întrebare.
S-au făcut extraordinar de multe măgării apropo de pensionările pe caz de boală. Nenorocirea e că mulţi adevaraţi bolnavi nu ajung de multe ori să-şi ridice pensia de boală (pentru că între timp decedează ) iar alţi bolnavi închipuiţi stau bine mersi pe banii statului (ai noştri) şi ne râd în nas.

| remus a răspuns:

Aceasta verificare trebuie facuta cu maxima responsabilitate, cei vinovati; medici, persoane pensionate, actionati in instanta si obligati la restituirea sumelor de care au beneficiat ilegal. Majoritatea celor pensionati pe nedrept sdunt jmecheri, turnatori, pupincuristi care toata viata au trait pe spinarea celor care au fost cinstiti si au muncit. Am intalnit asemenea specimene pe care le-am intrebat cum au reusit sa se pensioneze de boala, raspunsul a fost m-am descurcat, ori asa nu se mai poate.

| costymaximus a răspuns:

Cate putin din toate.Sa vedem, cine a dat aviz pe acele dosare de pensionare, doctorii.Si cum peste stampila doctorului nu poti sa te bagi..., ce e de facut? Sa nu aiba numai doctorii puterea de a pensiona persoane inapte ci o comisie (din care sa faca parte si doctori binenteles)

| calubalan explică:

Eu unul va pot da cel putin 10 exemple de astfel de prefacuti care stau bine mersi sau pe langa pensie de boala de gradul 1 sau 2 muncesc pe rupte la propria afacere, in bazar sau plecati peste hotare!

Si credeti-ma ca sunt mai tari ca ursul din padure... In jumatate de an si-au scos "investitia" initiala (data la doctori si comisie).