| Fatamuntilor a întrebat:

Recent, a trebuit sa platesc o asigurare de sanatate.
Doamna de la ghiseu mi-a spus,,are de platit din urma"'.,,Mai intai platiti, ca sa putem fi la zi"
Zic,,Doamna,nu are cum"Cardul de sanatate a mers luna de luna" daca nu platea,nu putea fi asigurat"Dar scot telefonul si intreb pe cineva ca sa fiu sigura.
Dau sa ies din instititutie,doamna zice,, stati" /paznicul sau agentul zice, stati " si se pune inaintea mea.
A mers in alt birou si in putin de 10 minute situatia s-a rezolvat.
Acuma stau sa ma intreb; Cum se face inainte avea de platit iar acum era la zi?
O fi vrut sa imi dea teapa? ANAF-ul?
Ulterior am descoperit chitantele precum ca asigurarea a fost platita in acea perioada, dar ce puteam face daca nu le aveam?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este posibila o singura explicatie: functionara a gresit prima verificare in baza de date, posibil a introdus gresit CNP.
Si fara chitante se putea solicita o noua verificare si se ajungea la acelasi rezultat.

| Fatamuntilor explică (pentru Ioandelasal):

Posibil.
odata cu cartea de indentiate am prezentat si o adeverinta cu datele cerute, inclusiv CNP completat de mine.
In orice caz ca ajung sa platesc, am trecut pe la 4 ghisee!

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si eu merg cu dosarul dupa mine, astfel ma pune sa platesc 6 luni apoi la casa de asigurari

| Fatamuntilor explică (pentru RAY):

De ANAF si de moarte nimeni nu scaparolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Degeaba o platesti daca nu duci dosarul la casa de asigurari, acolo haos

| Fatamuntilor explică (pentru RAY):

Treaba s-a rezolvat.
am trimis on line si s-a deblocat cardul!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu puteai face nimic. Zeița Birocrația, mama virgină a Democrației.

| Fatamuntilor explică (pentru sadrian46):

Am scos-o la capat.Dar pana sa imi ia banii am trecut pe la 4 ghisee!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

O fi cazut sistemul de la casa de sanatate, se întimplă des, si atunci doamnele alea nu aveau informatia corectă si de aceea ti au zis ca mai aveai de plătit, dar in orice caz de ce nu i ai intrebat pe ei de ce ti au zis ca mai ai de plătit inainte sa verifice situatia? E haos peste tot in Romania nu stiu de capul lor institutiile statului, nu vezi ce fac si cu vaccinul? Nu stie statul cîti au fost vaccinati cand sau ăstia care au murit ieri in incendiul de la Matei Bals, nu le pasă îi doare undeva.

| Fatamuntilor explică (pentru CristiDinBucuresti):

Oricum,mi-a lasat un gust amar!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Cu siguranță da.

| Anuket a răspuns:

Din păcate vor mai exista situații similare. E bine să păstrezi mereu chitanțele și datele.

| Fatamuntilor explică (pentru Anuket):

Le pastrez, dar ma gandesc ca orice chintanta, sau mai precis orice dovada a platii se afla si intr-o baza de date! Mai ales cand e vorba de ANAF!

| Anuket a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Sigur.

| Robertandrei4858 a răspuns:

Abuz in serviciu, dat in judecata si mers in instanta pentru a castiga procesul. Cerute daune banesti sa se invete minte.

| Fatamuntilor explică (pentru Robertandrei4858):

AR fi fost o lupta prea mare!

| Robertandrei4858 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Este, dar in acest fel se vor invata minte.