| anonim_4396 a întrebat:

Recent am cumpărat un camion din Polonia. Camionul a fost cumpărat la rândul lui din Anglia în 2020. esta nu a fost înmatriculat iar acum, după ce eu l-am cumpărat și doresc sa-l înmatriculez, trebuie sa platesc taxa vamala+tva de 18k.
Prețul de achiziție a fost de 42k. Este normal acest lucru?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e, hotie europeana. Se pare ca bulgarii concep taxe mici. Ungurii la fel. Nu baga costuri vamale aia. Daca ai doar capu tractor e lejer inscrisul. Sa zicem vreo 800£ media - 1600 leve daca la masina mica e 400£ - 800 leve (banii lor). Apoi fiind inscris in tara din UE poti inmatricula cu volan pe dreapta in RO fara sal muti. Doar taxele platesti la inmatriculat fara vama

| mgtow a răspuns:

Sau mergi pe BG platesti doar vinieta in RO - itp il faci la rar sau treci la BG daca e

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te a mincat in cr acum scarpina te.

| mihai69 a răspuns:

Desigur, pentru că tu practic l-ai cumpărat din UK, după brexit. (Dacă ar fi fost înmatriculat în PL, era altceva).
În plus, din câte știu, nici nu-l mai poți înmatricula fără să modifici poziția volanului și farurile (cu certificarea ulterioară la RAR).