| NewChangeSociety a întrebat:

Recent, am găsit o postare amuzantă: "Dacă nu iei nota 10, o să ajungi ca prostul acela," indicând un om care mătura strada. Apoi continuă: "Dacă vei învăța mai bine, vei fi capabil să îi oferi acelui domn o viață mai bună!" Cu ce drept faceți pe cineva prost doar pentru că mătura strada sau pentru că este îmbrăcat în haine mai modeste? Poate omul este milionar în euro și s-a plictisit, iar acum vrea să vadă cum este să fii sărac. Care este problema? De ce îi judecați pe oameni, bazându-vă pe aparențe? Societatea trebuie schimbată din temelie dacă vrem o societate care să prospere.

Răspuns Câştigător
| Dragobeta a răspuns:

Prost e cel care a facut postarea.
Omul ala poate fi mai destept decat el sau astia care au vazut doar faza cu milionarul, dar nu a avut posibilitatea sa urmeze o scoala. Mai ales acolo unde se plateste. Pe de alta parte, cati romani care au plecat in 1990, cu studii superioare, nu au maturat strazile in vest? Ca nimeni nu ii angaja direct directori pe undeva. Sa mai pomenim de badantele de acum? Am foste colege de serviciu, cu studii medii sau superioare, acum badante.
Dar -intrebare incuietoare- cum ii va asigura acelui om o viata mai buna? Exceptand faptul ca va avea posibilitatea sa-l trimita la scoala. Il va lua de la maturat si il va trimite la spalat vase?
Nu judecati oamenii dupa aparente: https://www.facebook.com/......5FomGFfQl! Exista google translate, dar si pagina ofera traducere.

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vise placute!

| NewChangeSociety explică (pentru Bula):

Bye bye ca pierzi ultimul tramvai! Cei care viseaza au reusit in viata cele mai multe lucruri! Cei care nu. NU!

| darrio2007 a răspuns:

Ok. Fii ca cel care mătură strada. Și milionar. Te bagi?

| RAY a răspuns:

Domnule conteaza inteligenta emotionala,autocontrolul,ambitia,vointa,mintea deschisa, savanti inteligenti nu au o stare buna material,trebuie sa fii carismatic,femeilor nu le pasa daca stii algbera si daca te descurci in orice situatie,mai smecheras,vagabond,dar matur emotional,rational, resposanbil, desigur aspectul fizic cu un costum fara burta face minuni, voce groasa, intaltimea

suntserios
| suntserios a răspuns:

"Poate omul este milionar în euro și s-a plictisit, iar acum vrea să vadă cum este să fii sărac"

Asa faci si tu aici pe TPU?

Te ai plictisit sa parti inteligent si acum vrei sa vezi cum e sa fii?

| mihai69 a răspuns:

Dar tu cu ce drept generalizezi?
Cine iți dă ție voie să presupui că eu (sau mulți alți utilizatori TPU) am cataloga un lucrător la salubritate drept "prost"?!?
Nu ți-e puțin rușine?

| Holiday a răspuns:

"De ce îi judecați pe oameni, bazându-vă pe aparențe?"

Facem pariu ca, daca mergem la 100 de persoane, luate aleatoriu, care matura strada si ii intrebam, niciunul nu e milionar cu hobby-uri ciudate?
Despre ce aparente vorbim?

| johnnny123 a răspuns:

Nu am făcut niciodată pe cineva "prost" pentru că mătură strada, și sunt convins că nici marea majoritate a celorlalți oameni de aici nu au făcut asta. Deci nu știu cui îi este adresată întrebarea.

Pe de altă parte, oricine îți urmărește postările de pe TPU poate să-și facă o părere destul de corectă despre nivelul tău. Și nu pentru că te-a văzut măturând strada.

| mODIN a răspuns:

Da, toti milionarii se apuca de maturat strazi la plictiseala, foarte rezonabil laughing

| Lupică27 a răspuns:

Ca sa iti dai seama ca esti prost trebuie totusi sa iti mearga mintea, deci, ca sa iti dai seama de utilitatea acelui om trebuie sa gandesti, daca nu ar fi aia care se ocupa de maturat si de aranjat spatii verzi totul ar fi mizerabil si padure amazoniana.
Aici la faza cu milionarii exagerezi.

| adryang78 a răspuns:

Cunosc și eu postarea. Constat că n-ai înțeles nimic din ea. Sincer, nici nu mă mir, mi-am dat seama după primele întrebări cam în ce ape te scalzi. big grin

| LisaJulie a răspuns:

O prostie asta cu nota 10, oricum nu te ajuta cu nimic nota EN, nu o sa te întrebe nimeni din subiectele acelea

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns:

Poate omul este milionar în euro și s-a plictisit laughing

Te uiti la prea multe filme.

Munca e munca si nimeni nu e prost pentru ca munceste, dar niciun om nu ajunge la matura pentru ca vrea asta si e marea lui pasiune, e vorba de lipsa de posibilitati (parinti saraci, zona saraca), lipsa de interes pentru scoala si uneori lene.

E ok sa recunoastem ca unii oameni nu au ambitie si nu pot mai mult. Avem nevoie si de ei, sunt vitali societatii. Parintii vor sa-si incurajeze copiii sa invete si o fac de multe ori o fac gresit, dar mintea de copil nu intelege multe, uneori e impulsionata de imagini din astea. Pentru ca nici macar un copil nu viseaza sa dea cu matura. Pana si ei realizeaza ca nu e misto sa inghiti praf toata ziua.

Nu stiu de ce ne certi pe noi si nu pe cel care a facut postarea.