| Iahimder a întrebat:

Referitor tot la cumpararea unei case, cadastrul si intabularea sunt acte care se fac doar la vanzarea/cumpararea unei locuinte sau proprietarul trebuie sa le detina dinainte? Iarasi intreb deoarece persoana cu care am vorbit imi spunea ca nu are cadastrul facut dar ca se poate aranja sa il faca daca ma decid sa cumpar acea casa.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Proprietarii caselor construite mai demult (când nici nu exista obligativitatea înscrierii lor în cadastru) NU sunt (nici acum) obligați să-și facă această operațiune plus intabularea. Obligativitatea apare DOAR la momentul când ar vrea să vândă casa, aceasta trebuind să fie cu actele în regulă (inclusiv cadastru și intabulare). Omul nu vrea să se bage la o cheltuială dacă nu e sigur că va recupera banii prin vânzarea casei.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intabularea dreptului de proprietate in cartea funciara se poate face oricand de catre proprietar. Daca vrea sa transfere dreptul de proprietate atunci este obligatoriu ca imobilul sa fie intabulat in CF, altfel nu poate incheia contractul de vanzare cumparare autentic la notar.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU poţi cumpăra LEGAL acel imobil, prin Contract Notarial, decât dacă este întăbulat în C.F!

Deci, iniţial se face documentaţia cadastrală şi se întăbulează de către proprietarul actual ( pe cheltuiala acestuia ) pe numele său şi abia APOI vei putea întocmi un Contract AUTENTIC la Notar!

Toate cele bune.