| calubalan a întrebat:

Responsabilitate. Un cuvant de care clasa politica fuge ca dracul de tamaie. Nu ezita, insa, sa il arunce de fiecare data in bataliile electorale care au devastat Romania in ultimii 20 de ani. De CE? http://gandeste.org/general/pierdut-clasa-politica-se-de clara-nula/9218

Răspuns Câştigător
| bnj a răspuns:

De ce? Pentru ca lumea e proasta si precum o femeie, ii place sa fie mintita frumos. Oamenilor le place sa spere si sa auda "va fi mai bine, ma angajez, voi fi responsabil cu bunastarea dvs".
Iar omul de rand gandeste "hai ca asta pare mai breaz".

E una din cele mai bune minciuni, bazate pe nevoia omului de a spera la mai bine in lumea materiala. Eu unul nu dau doi bani pe vorbe. Vrei votul meu? Pune mana, ia o lopata, si apuca-te sa sapi 1000 de gropi cu mana ta in care sa planetzi 1000 de copaci - repeta la fiecare doua luni actiunea asta si atunci o sa ai votul meu.

3 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

1. Dracu nu exista, dracu= faptele demne de dispret ale oamenilor!
2.Majoritatea parlamentarilor nu sunt competenti, prin urmare, nu poate fi vorba de responsabilitati pe care sa si le asume.

| gina2010 a răspuns:

Pentru ca toti din conducere sunt iresponsabili, corupti si in marte parte dintre ei sunt infractori

| myrazvy a răspuns:

Pentru ca noi nu ne asumam responsabilitatea atunci cand votam.