| popapopica a întrebat:

S-a anuntat ca Joe Biden s-a retras din cursa electorala si ca este inlocuit de Kamala Harris. Cam repede gasit si aprobat inlocuitorul.
Intrebarea este: e permisa inlocuirea la acest stadiu al campaniei electorale?
A fost cumva o manevra politica pentru ca Harris nu avea sanse la alegerile primare? Sau este o incercare disperata de a-l infrange pe Trump?
Nu trageti concluzii gresite, nu tin cu nici unul dintre ei.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca este permisa.
Si de unde stii ca K.Harris nu avea sanse in alegerile pentru desemnarea candidatului, eu cred ca ar fi avut daca nu ar fi candidat J.Biden.

| popapopica explică (pentru Ioandelasal):

Oricine ar fi avut sanse daca nu candida Biden. Daca l-ar fi invins la alegerile primare era mai convingatoare.

| mihai69 a răspuns:

Înca nu a fost desemnat înlocuitorul lui Biden, abia la convenția partidului din august.
Nu e nicio manevră, e doar o acțiune logică în urma ultimelor „evoluții" ale lui Joe...

| popapopica explică (pentru mihai69):

Asculta stirile! Harris e deja desemnata.

| popapopica explică (pentru mihai69):

Dar daca este cum spui, atunci mie imi este clar ca a fost o manevra politica. Sa anunte tarziu alt candidat (desi nu este deloc corect) care sa-l infranga pe Trump. Insa alegatorii primari l-au votat pe Biden, nu pe Harris. Iar partidul isi inseala alegatorii.

| goguPatent a răspuns (pentru popapopica):

Asculta știrile, nu e desemnată. Abia in august are partidul congres

| mihai69 a răspuns (pentru popapopica):

Se pare că ascultăm posturi diferite.

| popapopica explică (pentru mihai69):

Ai dreptate si tu.
Dar iata ca de atunci si pana acum, fara sa fie desemnata, candideaza, aduna voturi, etc. Ca si cum ar fi fost candidata de la bun inceput.
Ceva e putred in... america.

| popapopica explică (pentru goguPatent):

A trecut aproape o luna, timp in care Harris aduna voturi cu lopata.
Cum daca nu e desemnata?

| goguPatent a răspuns (pentru popapopica):

Ce voturi aduna bre? Tu știi să faci diferența între sondaje de opinie si voturi?

| TimberWolf a răspuns:

E o incercare disperata de a-l infrange pe Trump, ii deranjeaza pe oligarhi.
Nu e nici-o conspiratie faptul ca la ei conduc oligarhii si la noi vechii securisti.
https://www.youtube.com/watch?v=qI9izAsAsdM&t=123s

| Cipi1212 a răspuns:

Nu știu. Oricum Joe Biden era bătrân și bolnav.