| Sonia822 a întrebat:

S-a promulgat astazi o lege care permite uciderea a 500 ursi care coboara in sat, pentru ca s-a devalizat fondul de vanatoare, nu mai li se pune mancare in munti si nu mai au ce manca. Unde pot sa fac sesizare si impotriva cui? Fac sesizari orisicui. Textul e urmatorul: ctul normativ care reglementează numărul de urși ce pot fi vânați și care va permite, în 2024 și 2025, uciderea a 426 exemplare de urs brun, ca „nivel de prevenţie", a fost promulgat marți de președintele Klaus Iohannis. Mai multe ONG-uri de mediu au acuzat că în baza acestei noi legi urșii vor putea fi împușcați de orice vânător, ceea ce va deschide calea pentru vânătoarea de trofee. Reamintim că vânătoarea pentru trofee este interzisă în România din 2017.

Legea a fost adoptată de Camera Deputaților săptămâna trecută

14 răspunsuri:
| LisaJulie a răspuns:

Nu s-ar fi ajuns la asta dacă pădurarii își făceau treaba cum trebuie sa aveau grija de animalele din pădure! Eu nu cred ca vor fi împușcați în masa dar oamenii trebuie sa se apere, pericolul animalelor sălbatice este mai mare acum pentru ca oamenii nu mai locuiesc aproape de natura și nu mai știu cum sa se protejeze și sa se ferească de animalele sălbatice

| Xena20 a răspuns:

Da-i naibii de urși, nu ai de face? Ai idee cat de periculos e un urs? Tu ai impresia că ursul e o jucărie de pluș mica și simpatică! Ai dat vreodată nas in nas cu un urs? după ce o să dai nas in nas cu un urs sa mai vorbești! Voi aveți impresia că ursul e un cățeluș mic de companie pe care îl trimiți după minge. Ce ușor e sa vorbești din siguranta din spatele tastaturii vai bieții ursuleti de ce sa ii omoram ce mici și simpatici sunt in timp ce oamenii care stau in sate sau orașe de munte sunt terorizați că le poate intra oricând ursul in curte peste ei sa ii omoare sa le omoare copiii etc!

| Xena20 a răspuns (pentru Xena20):

Daca îți plac așa de mult ursii du-te și caută unul sa dai nas in nas cu el, sa vezi moartea cu ochii, sa vedem daca le mai iei apărarea așa după! Viața unui om e mai importantă decât viața unui urs! Lăsați naibii fiarele sălbatice din pădure, nu le mai puneți mai presus decât oamenii!

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns (pentru Xena20):

Vorbesti aiurea. Ursii ataca foarte rar, in general cand sunt in pericol. Nu sunt carnivori ca sa aiba alte motive sa te atace.

| Xena20 a răspuns:

Lasă naibii sesizările și lasă autoritățile și vânătorii sa își facă treabă și să mai rărească din fiarele astea periculoase până nu mai fac și alte victime! E vorba de salvat vieți aici! Dacă țineți așa de mult la animale mergeți și apărați și voi pisicile, nu ursii, că alea nu ne fac niciun rău, in schimb ursii ne omoară!

| Axattys a răspuns:

Avem in Romania undeva pe la 7000-8000 de urși și nici nr ăsta nu e exact. Se estimeaza ca ar fi mult mai mulți și că am ocupa locul 1 in Europa la nr. lor. Problema e că sunt așa de mulți incât evident că vor coborî in zonele 'civilizate' pentru a căuta hrană, iar oamenii care hrănesc urșii nu fac decât rău. Oamenii trebuie să înțeleagă cat de grava e problema urșilor in România pentru că nu e normal să ai o asemenea populație de urși care se înmulțesc alarmant. Iar pentru ONG-urile astea care numai cu 'protejarea urșilor' se ocup, sa pui viața unui om mai jos de un urs mi se pare sociopatie curată.

| Sonia822 explică (pentru Axattys):

Dar de unde stii tu? I-ai numrat? Ce spui tu a aparut intr-un articol in care un nene spunea ca nu stie cati ursi exista, dar banuieste ca sunt 7000. Ursii au inceput sa coboare de cand nu li s-a mai lasat mancare in padure. Pentru toate vietuitoarele padurii exista un fond de mediu, din care li se cumpara hrana, asa cum se intampla in alte tari. Si oamenii se inmultesc la fel de mult. Unii ar putea considera ca si tu te inmultesti la fel de mult. Si totusi nu vine nimeni sa traga glontul!?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sonia822):

Tu chiar crezi ca oamenii stau și le dau de mâncare la urși? Mi se pare ca sunteți extrem de deconectați de realitate dacă gândiți așa. Și legat de argumentul tău că de unde știu ca sunt prea mulți urși: îmi aduc aminte ca acum mulți ani puteai merge fara nicio grijă pe orice traseu montan din Romania, ursul era o raritate, acum ai noroc dacă mai ieși viu. Ar trebui sa te ingrijorezi mai mult de defrișări (la asta nu faceți atâta tam-tam ca la urși deși ne fură toți pădurile) și cum funcționează lanțul trofic, nu că nu le dau oamenii de mancare la urși... Toate țările din europa au ursul pe cale de dispariți, numai noi să avem cu miile că niciodata nu e prea mult. Ne meritam soarta, n-am ce zice.

| eliancodrut a răspuns (pentru Sonia822):

Daca taceai, filozof ramaneai.
Sa stii ca vanatorii si personalul silvic fac observtii si stiu ce animale salbatice traiesc in zona de care raspund.
Fondul de mediu se foloseste pentru acea specie de animale care, la nr. de exemplare normal, nu au cu ce se hrani.
Cauza ajungerii ursilor in sate este lipsa de hrana, deoarece muntii nostri nu mai sunt populati cu turme de oi (nr. carora s-a micsorat de cel putin 10 ori) sau ciurzi de vite, a caror nr. s-a micsorat de asemenea.
In schimb, nr. de ursi s-a marit de 3-4 ori, daca nu mai mult. Noi avem cam 40% din ursii din Europa.
Si-a pus cineva intrebarea - in special ONG-urile cu protectia animalelor - ce folos ne aduce acest nr. mare de ursi? Protectia animalelor? Sunt ele mai valoroase decat oamenii? O sa ajungem ca in filmul "Planeta maimutelor"? Ca unii descreierati din aceste ONG-uri sustin ca sa devenim toti vegetarieni, dar sustinerea se face pe sponsorizari si bani multi primiti de la diferite guverne, asociatii etc.
Cica sa mancam viermi si lacuste, ca vitele polueaza atmosfera. Dar acest lucru se intampla doar in Europa, de parca atmosfera sta doar in Europa, ca pe alte tari nu le intreseaza poluarea.

| Alex999999999 a răspuns:

E mai bine să fie împuşcaţi urşi sunt extrem de periculoşi sunt foarte multe cazuri cu oameni uciši de aceste animale de exemplu cazul de acum cateva zile cu fata de 19 ani ucisa de urs

| MadalinCatalin a răspuns:

Mie unul mie indiferent daca se vor omorâ pentru trofee sau nu, important este ca numărul lor ar trebui înjumătățit.

| Sonia822 explică (pentru MadalinCatalin):

Daca ti-e indiferent e pentru ca esti mai putin sau foarte putin educat, n-ai sentimente precum compasiunea, ai putea fi un robot, dar pana si robotilor le pasa, si au si ei sentimente.

| Xena20 a răspuns (pentru Sonia822):

Ce bine ar fi daca am avea sentimente precum compasiunea pentru oameni în primul rând și ne-ar pasa mai mult de viață și siguranță oamenilor decât a unor fiare sălbatice și periculoase din pădure care pot omori oameni!

| Xena20 a răspuns (pentru MadalinCatalin):

Da, trebuie înjumătățit Nr lor dar trebuiesc omorâti cei care s-au apropiat de oameni și îi pun in pericol, daca se apuca sa ii vâneze fix pe cei din pădure care nu ies și nu fac pb și pe cei care s-au obișnuit cu oamenii îi lasă în pace pb o să rămână...