| Sonia822 a întrebat:

S-a promulgat astazi o lege care permite uciderea a 500 ursi pot sa fac sesizare si impotriva cui?

Legea a fost adoptată de Camera Deputaților săptămâna trecută. Doresc raspuns doar de la specialistii pe Legislatie/Juridic

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vezi-ti de treaba si lasa sesizarea, de altfel nu o poti face si nici n-ar avea rost.
Citeam acum ceva timp ca Romania are cam dublul numarului de ursi fata de restul Europei, asa ca este foarte mult, fata de suprafata habitatului, de aceea ursii se plimba prin localitatii si ataca.
In prezent legea poate fi atacata la Curtea Constitutionala doar de Avocatul Poporului, desi nu vad motive de neconstitutionalitate, doar de oportunitate si aceasta este apanajul Guvernului si Parlamentului.

| gabicoo a răspuns:

Pot face contestație la curtea constituțională ONG-urile sau partidele politice. Individual nu cred că poți.

| gabicoo a răspuns:

Specialist așa cum vrei tu este unul singur pe TPU @ioandelasal. Ai să vezi ce-ți răspunde el. E singurul care îți poate da un răspuns avizat.

| KovacsB a răspuns:

Legea este incorecta 500 de ursi este prea mult, corect ar fi 489.

| Xena20 a răspuns:

Vezi-ti de treabă! Ursii sunt animale periculoase care omoară oameni, lasă autoritățile să își facă treaba și să îi rărească, e vorba de viețile oamenilor aici!