| Mary200 a întrebat:

Sa dat lege cu mai putine teme si fara teme pe vacanta?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de o lege ci de un ordin al ministrului educatiei nationale, respectiv Ordinul MENCS nr. 5893/28.11.2016 care reglementeaza temele. Acest ordin inca nu a intrat in vigoare, deoarece nu a fost inca publicat in M.Of. dar il poti vedea pe internet.

| darrio2007 a răspuns:

Da. Si se propune ca si elevii sa dea teme pentru acasa profesorului.
Glumesc!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, a fost dat un ordin de ministru care teoretic a reglementat timpul zilnic ocupat de teme. In practica cine crezi ca il va masura avand in vedere ca exista atatea obiecte separate si profesori separati?

| minrest a răspuns:

Nu inca, dar se pregateste o lege prin care orice exercitiu facut acasa sa iti scada nota, ca fiind concurenta neloiala.

| Mary200 explică (pentru minrest):

Nu inteleg ce vrei sa spui...

| minrest a răspuns (pentru Mary200):

Sa zicem ca eu si cu tine suntem colegi de clasa, iar profa noastra de mate, timorata de campania asta impotriva temelor, nu da teme. Eu fac zilnic cateva exercitii, iar tu nu faci deloc. Cand ne asculta, eu fac bine toate exercitiile, iar tu niciunul, desi amandoi am indeplinit toate conditiile cursului, adica am venit la timp, nu am facut galagie in ora, am scris, etc. Dar din moment ce ambii am indeplinit conditiile cursului, iar eu am luat nota mai buna prin efectuarea a ceva ce nu facea parte din curs, acest ceva, exercitiile facute acasa, constituie un act de concurenta neloiala. Sper ca ai inteles.

| Fumiko a răspuns:

Da