| anonim_4396 a întrebat:

Sa spunem ca bunicii (care au mai multi copii) isi doneaza casa unuia dintre nepoti, pot unchii si matusile nepotului sa-si ceara partea? Se incalca cumva rezerva succesorala in cazul acesta?

2 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Daca il doneaza prin acte facute la un notar si semat de ei adica de bunici, nu se mai poate face nimic!

| Paula2018 a răspuns:

Daca actele sunt facute la un notar, nu mai poate nimeni sa ceara nimic. Numai sa fie facute documentele, nu transmise asa prin "viu grai".