| suiramel a întrebat:

Sa spunem in felul urmator, o fata, 15-16 ani, santajata online sa pozeze/filmeze singura pentru placerea altcuiva. (santajata de alte poze nud cu ea sa nu ajunga in mediul online); nu se stie identitatea celui care o face, se poate face ceva in instanta in privinta asta?

6 răspunsuri:
| Văduva_Ioana_2002 a răspuns:

Dacă părinții o susțin, cred că da

| sierra1 a răspuns:

Până acolo, anunță urgent poliția

| xerxes1 a răspuns:

On line nu exista anonimat oricat ne-ar place sa credem.
Totul trece mai intai prin America chiar daca vreau sa trimit un email vecinului de deasupra.
Politia informatica iti gaseste pedofilul rapid indiferent ce server " smecher "a folosit.

| mihai69 a răspuns:

Plăngere penală la poliție şi se ocupă ei.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fata sa nu trimita nimic si, impreuna cu un parinte, sa depuna o plangere penala la politie sau Parchet.

| Violleta2022 a răspuns:

Spune-le parintilor si sub nici o forma nu mai pui poze nud sau filmari cu tine.
Daca ai facut-o pana acum, fara sa te gansdesti, este bine acum sa-ti folosesti capul inainte sa mai faci prostii, ca poti ajunge sa fii rapita si vanduta, ca sclava sexuala pe piata internationala.
In orice caz, pentru ca esti micuta si minora, trebuei sa-ti informezi de urgenta parintii si sa mergeti la Politie sa aratati mesajul cu santajul si sa depuneti plangere impotriva celui care va santajeaza.