| 1Chris1 a întrebat:

Sa zicem ca eu mi-am facut o casa pe pamantul tatalui meu, dar autorizatia e pe numele meu. El are putere asupra casei mele? adica o poate demola daca vrea fiind pamantul pe numele lui?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti sa-ti faci casa pe pamantul altuia, chiar tatal tau fiind, fara acordul acestuia si fara acest acord nu primesti autorizatia de construire.
Daca si-a dat acordul, care trebuie sa fie in scris, prin declaratie autentica facuta la notar, poti obtine autorizatie si esti proprietarul casei iar asupra terenului pe care e construita casa ai un drept de folosinta.
Daca nu-si da acordul, nu ai autorizatie si totusi ai construit casa proprietarul terenului are 2 optiuni: sa ceara demolarea sau sa devina si proprietarul casei, platind contravaloarea materialelor si manoperei.

| alessia5158 a răspuns:

Nu primesti autorizatia de construire decat daca esti proprietarul terenului --- vezi confirmarea la articolul 1 din Legea nr.50/1991 actualizata :http://www.euroavocatura.ro/print2.php?print2=lege&idItem=1140