| MIHNEAMIHNEA1 a întrebat:

as vrea sa aflu daca cineva face o reclamatie la politie cu pretextul ca 4 adolescenti i-au furat banii si ea are 4 prieteni care sustin acest lucru,toti fiind minori ca si ea si locul unde i-ar fi fost furati banii era un bar, ce se intampla? astept raspuns urgent!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cei in cauza o sa fie cercetati pentru furt, eventual si pentru asociere in vederea savarsirii de infractiuni si depinde ce-o sa se stabileasca in urma cercetarii penale. In cel mai rau caz o sa fie condamnati penal, in cel mai bun o sa se dea neinceperea urmaririi penale (NUP) sau scoaterea de sub urmarire penala(SUP). In functie de suma si de constatari s-ar putea face si aplicarea art.91 CP si sa fie sanctionati cu amenda administrativa de la 100 lei la 1000 lei. De asemenea, daca vor fi gasiti vinovati, vor fi obligati si la restituirea sumei si la plata cheltuielilor judiciare. Numai bine!

1 răspuns:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna Mihnea,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, ai la dispozitie si optiunea de-a ne trimite mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!