| aladeieri a întrebat:

Sal TPU, ce raspuns este corect la aceasta intrebare?

Ce se poate ataşa unui autovehicul din categoria B?

A. o remorcă uşoară, a cărei masă să nu depăşească 750 kg;

B. o remorcă sau o semiremorcă, cu masa maximă autorizată de până la 1 t;

C. o remorcă, dar care, împreună cu autovehiculul trăgător de categorie B, să nu depăşească 3500 kg.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul corect este A.
Conform OUG 195/2002 (astfel cum a fost modificata prin L.203/2012), citez:
"f) categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;"

4 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Documentează-te din noul cod rutier:
http://www.permis-de-conducere.ro/......se-auto-94

| AgathaRo a răspuns:

Varianta C

| nonik99 a răspuns:

C

| BrainWashedGeneration a răspuns:

A şi C