| Ioscaa1 a întrebat:

Sall.Deci.Se poate sa dai o persoana in judecata daca:te imprietenesti cu ea o aduci la tine in casa aveti o relatie timp de 1 an apar certuri chesti detul de grave tu mergi la lucru cand te intorci acasa el si-a luat toate bagajele si-a strans tot si a plecat fara sa anunte macar.Practic el a plecat ca un hot din casa.Dau funda celui mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

Pai. nu am inteles bine ale cui bagaje au fost, ale tale sau ale lui? Ca daca au fost ale tale, da poti, pentru ca e vorba de furt. Daca au fost ale lui, nici o lege nu il obliga sa stea in casa cu tine daca nu vrea, deci are dreptul sa plece oricand fara nici o explicatie.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu a luat alte lucruri in afara de ale lui nu ai ce-i face.Nu se poate numi hot.Tie iti pare rau ca a plecat fara sa iti spuna.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă persoana respectivă NU a furat nimic din casă - deci, NU a luat lucruri care îţi aparţineau - NU ai nici un motiv să-l dai în judecată!

Chiar şi dacă a furat vreun obiect ce-ţi aparţinea, TREBUIE să poţi DOVEDI furtul ( acte, martori, etc. )!
În acel caz, dacă ai dovezi ale furtului, poţi face Plângere la Secţia de Poliţie de care aparţi.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nimic din ce este al tau nu a disparut din casa, NU. Nu a plecat ca un hot, pur si simplu a plecat. Punct.

| manuel72 a răspuns:

Sa-l dai in judecata pentru ce? Nu exista nicio fapta penala in povestea ta, chiar daca ti-a luat ceva din bunurile tale personale nu poti dovedi ca erau doar ale tale, te inteleg ca ai ramas cu un gust amar, dar parerea mea e ca e bine ca a plecat el de buna voie decat sa trebuiasca sa ajungi la judecata ca sa-l dai afara.Ar fi bine sa schimbi yala la usa sa fii sigura ca nu iti mai intra in casa in lipsa ta.