| Guby a întrebat:

Sallut TPU, am avut un accident astazi in calarasi, fara victime, doar masinile au fost avariate, am depus declaratia atat eu cat si celalalt sofer, vina este a mea, nu am acordat prioritate, am primit amenda, foaia in care pot sa conduc fara permis si foaia pentru reparatie, faza este ca am permisul in Germania ...Dmn politist mi-a spus sa declar contestatie, apoi sa i-i-au certificatul de grefa ..am nevoie de permis cat mai rapid( suspendat pe 60 zile) daca imi returneaza permisul o fi mai mare pedeapsa in Germania...? ajutor va rog

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru contraventiile constatate si sanctionate in Romania nu se pedepseste in alta tara.
Este vorba de faptul ca permisul retinut urmeaza a fi trimis in Germania, de aceea ti-a spus sa depui imediat plangere contraventionala si sa obtii permisul de aici, inainte de a fi trimis in Germania.

| darrio2007 a răspuns:

Nu inteleg. Dupa accident ti-au retinut permisul si ti l-au trimis in Germania?

| Guby explică (pentru darrio2007):

Nu am formulat intrebare aprea corect, deci permisul mei este suspendat si retinut momentan, dar pot face contestatie si certificat de grefa ca sa-l i-au inapoi cat mai repede nu?

| darrio2007 a răspuns (pentru Guby):

Poti face.

| HuShEr a răspuns:

De obicei pedepsele din Germania sunt mai mici ca in romania...acuma depinde.