| Wordofthat999999 a întrebat:

Salut! 1 De ce a fost atacat Irakul în anul 2003? Si de ce sunt războaie în orientul mijlociu?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din cauza petrolului.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Irakul? Pentru petrol. Este producatorul numarul doi in lume si pentru asta americanii platesc, acum, cel mai mic pret al benzinei si motorinei, la pompa. Razboaiele din Orinetul Mijlociu sunt, tot la fel, pentru bogatiile subsolului de acolo. Si Rusia, si China, si americanii stiu doar de interesele lor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vrei răspunsul oficial? Au răspuns colegii de aici. În plus, anumite considerente geostrategice americane, axa Washington- Tel Aviv aveau interesul ca nici o țară din acea zonă să nu se dezvolte, să nu devină o mare putere. Oboectivul s-a realizat, Irakul este o țară distrusă. Acesta este răspunsul și la a doua întrebare.

| Wordofthat999999 explică (pentru sadrian46):

Cum adică la americani le-a fost frica de tarile din orientul mijlociu, ca se pot dezvolta mai mult și vor deveni o mare putere? Fapt ce reprezinta o amenințare pentru întreaga lume în special pentru America?

| sadrian46 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Ai fost atent ce am scris eu acolo? Am scris axa Washington-... puncte puncte. Citește răspunsul meu.

| LordCristobal a răspuns:

Motivul principal-Cica Sadam Husein ar fi deținut arme de distrugere în masă, fapt ce s-a dovedit fals ulterior.
Motivul real-pentru controlul resurselor naturale de acolo(petrol).

| scp3008 a răspuns:

Pentru resurse naturaletongueetrol, si pentru ca Tariile mari fac ce vor.