| AlexBucatica a întrebat:

Acum 2 seri am dorit sa iau masina pe linie, locuiesc la sat. Parintii au ascuns cheile, iar masina fiind o dacie am gasit alta (este masina de batjocura.). Am intrat cu ea pe linie, am mers destul de incet, nu am deranjat pe nimeni. Astazi vine cineva la mine si-mi spune ca am fost reclamat la politie de catre vecini. Ce pot primi? Am 15 ani. Si nu prea as vrea sa afle parintii

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dosar penal!
La 15 ani nu ai voie sa sofezi masina, fiind interzis prin lege.
Din partea parintilor, te poti astepta la o bataie serioasa, ca mai bine te bat ei decat sa te adune mort dupa sosea.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Daca ai fost reclamat la politie, ai sa primesti acasa o instiintare, e posibil sa o aduca chiar cineva de la politie, prin care sa primesti o amenda si un avertisment.

| asdf2kpower a răspuns:

Hehe. dacă scapi cu amendă să te duci și să pui lumânare la vii la polițist. Pentru că ai între 14 și 16 ani o să se realizeze mai întâi o expertiză să vadă dacă aveai discernământ (adică dacă erai conștient ce faptă comiți), iar în caz pozitiv vei fi trimis în judecată riscând închisoare de la 1 la 5 ani pentru conducere fără permis.

| AlexBucatica explică (pentru asdf2kpower):

Politia din sat nu se implica din lipsa de dovezi. Niste prieteni au spart geamurile unei case, a fost anuntata politia si tot cei carora le au fost sparte geamurile au primit amenda pentru ca au sunat degeaba, tot din lipsa dovezilor

| suntserios a răspuns (pentru AlexBucatica):

Un mic dosarel penal pentru tine si pentru parinti ca ti au dat masina. Sa speram ca totusi fac ceva politistii de data asta, spartul unui geam nu e o infractiune asa grava precum condusul fara permis