| saidkique a întrebat:

Acum cateva luni am fost prins cu numere rosii expirate. Peste cateva zile voi avea procesul, iar pana acum am primit niste hartii de la procuratura cu dispozitia de scoatere de sub urmarire penala. Am platit imediat costurile judiciare vreo 200 de lei. Pe citatie nu scrie ca sunt obligat de a ma prezenta la proces, iar cineva m-a sfatuit ca nu are rost sa ma duc, decat daca vreau sa fac contestatie, si chiar nu este cazul laughing. Pe mine ma intereseaza confirmarea judecatorului, ca sa imi recuperez mai repede permisul. Daca ma duc o voi primi pe loc, ca apoi sa ma duc la politie? Sau o voi primi automat prin posta la cateva zile?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Confirmarea neinceperii urmaririi penale n-o primesti pe loc, trebuie sa fie redactata si o primesti in cateva zile. Dupa ce ai primit-o te prezinti cu ea la politia rutiera si iti vor restitui permisul.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca este specificat un proces acolo, este bine sa te duci, pentru ca se va reporgrama procesul din lipsa ta si va mai dura cateva luni, terminarea lui.
Nu, permisul nu-l poti primi pe loc, intai se da o sentinta si apoi primesti acasa decizia finala si confirmarea ca poti merge a-ti ridici permisul.

| AlexSalling a răspuns:

Cred ca ar trebui sa te prezinti la proces. Chiar daca cineva ti-a spus ca nu are rost sa faci act de prezenta, mai bine fa-l. Te scapi de-o grija. Acum, cum iti vor inapoia permisul, asta ramane la decizia judecatorului si a politiei.