| zislionelmessi a întrebat:

Salut,acum doua zile am dat cu spatele dintr-o parcare si am lovit, e mult spus, o batranica de 81 de ani,a zis ca nu vrea sa chemam nimic, am zis ok, o duc eu acasa, am dus-o acasa si a doua zi m-am trezit ca ma suna politia, sa ma prezint la sectie..Intrebarea mea e pot sa ma aleg cu dosar penal pentru parasirea locului?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca o sa fie cazul, daca persoana respectiva nu a patit nimic. In orice caz o sa afli despre ce este vorba la politie, poate fi cazul doar de o contraventie, pentru neasigurarea la iesirea din parcare.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce nu te asiguri cand dai cu spatele, sunte ti periculosi voi ăstia cu masini care va doare n de altii, fi atent ca omori oameni nevinovati, daca parchezi pe trotuar sau in locuri aglomerate te uiti inainte sa dai cu spatele, sau te dai frumos jos din masina si atentionezi batrinii ca ei nu aud claxonul, sunt surzi moșii si babele.

| zislionelmessi explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu stii treaba..de ce vorbesti?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru zislionelmessi):

Las ca stiu, ca tine sunt multi care conduc ca nebunii, ar trebui sa te lase pieton.

| zislionelmessi explică (pentru CristiDinBucuresti):

Chiar nu am putut sa o vad..circula foarte aproape si chiar daca pare absurd..mergea repede.

| romeo78 a răspuns:

Mai bine cauți un avocat!
Mie îmi miroase a șantaj din partea celor cu care locuiește, copii, rude.
Cine spune că nu ști să dai cu spatele o fi unul care e doar cu nasul în calculator și ochelari de cal.
O dată pus în mișcare un vehicul, dacă un pieton se crede buricul pământului și forțează trecerea, ar trebui să știe că mai există și gravitația care face ca mașina, chiar dacă pui frână, mai înaintează ceva metri, în funcție de viteză. Iar, cu spatele, când ieși din parcare, e mai mult inerție, decât viteză.
E vorba de un posibil șantaj, luați un avocat și interesați-vă de camere de luat vederi din zona respectivă, pentru a vă dovedi nevinovăția!

| TheWznd a răspuns (pentru romeo78):

Când dau cu spatele sa ieși din parcare cu mai puține de 4 km/ora, dacă pui frana, inerția (nu gravitația) nu e suficient de puternica cât sa facă masina sa își continue mișcarea.

| romeo78 a răspuns (pentru TheWznd):

Da, și dacă ești deștept, cât de repede poți opri mașina, dacă atunci când te-ai uitat și în față să nu agăți altă mașină, în spate apare un pieton, poți să oprești instant?
Da, teoretic poți opri, practic nu!
Iar, referitor la gravitație, mai citește! Inerția este legată de gravitație!

| Digikey a răspuns:

Poate a facut reclamatie de viol, maine afli.

| George628zz a răspuns:

Dacă ea nu da declarație împotriva ta nu! Mai ales ca ea a zis ca e ok si sa o duci acasă nu vad de ce ar fi părăsirea locului.