| anonim_4396 a întrebat:

Acum o zi am luat amenda cu bicicleta pentru ca aveam doar stop, fara far, si mergeam noaptea pe drum. Amenda fiind in valoare de 510 lei, 255 de lei platita in 48 de ore mi se pare mare, si nu as vrea s-o platesc. Se intampla ceva? nu am nimic pe numele meu, doar un card de la alocatie. Apare in cazier? desi nu cred pentru ca e contraventionala, nu penala. Astept raspuns rapid, multumesc!
- sper ca am ales bine categoria

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Spune varsta ta exacta si o sa-ti dau un raspuns concret, la toate intrebarile.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Categoria ai ales-o bine dar nu ai spus varsta.
O sa-ti raspund in ipoteza ca ai peste 16 ani.
Amenda este corecta, pentru contraventia savarsita amenda este de la 510 lei la 680 lei.
Daca nu o platesti amenda se trimite la organul de impozite si taxe de la domiciliul tau si acesta va incerca sa te execute silit. daca nu pot face executarea silita, din cauza ca n-ai salariu sau conturi in banca si nici bunuri mobile executabile atunci vor sesiza instanta de judecata, respectiv judecatoria de domiciliu, pentru a transforma amenda in ore de munca in folosul comunitatii. Daca esti minor poti primi pana la 25 de ore iar daca esti major pana la 50 de ore.
Amenzile contraventionale nu se trece in cazierul judiciar, acolo se trec doar pedepsele pentru infractiuni.

| JohnnyBi a răspuns:

Mergi pe drum public, iti trebuie stop si far. nu conteaza pe ce tip de drum erai (sens unic sau ne), esti pe drum public. daca ti se pare incorecta trebuia sa o contesti in instanta sa iti cauti dreptatea, desi fara far, fara sanse de castig in instanta. ca nu i-a luat si pe ceilalti este problema ta, nu a lor. te-au luat ca exemplu, tu ai picat, ei nu. ghinionul tau. esti in Romania. este vina ta ca circuli neregulamentar pe drumurile publice, a lor ca nu ii ia pe toti. deci culpa comuna, dar amenda tot o meriti (cum ar fi meritat-o si ceilalti). nu apare in cazier...va veni la impozit daca ai ceva impozitat (casa, masina, ceva declarat la finante).

| lc13cm3 a răspuns:

De ce nu vrei sa o platesti? Si la ce ora?

| RockTheNation a răspuns (pentru lc13cm3):

Pentru ca mi se pare incorect primita. In primul rand eram pe sens unic, deci nu cred ca aveam nevoie de far, doar de stop, si in al2-lea rand pentru ca au mai trecut o gramada de biciclisti pe langa mine si politist cand imi scria amenda, acestia neavand nici macar stop. 22:40, cam asa...

| lc13cm3 a răspuns (pentru RockTheNation):

Si celorlalti biciclisti nu le-a dat nici o amenda nimic?

| RockTheNation a răspuns (pentru lc13cm3):

Nici macar nu i-a oprit, si-au vazut de drum...

| lc13cm3 a răspuns (pentru RockTheNation):

Pai atunci nu plati amenda.

| RockTheNation a răspuns (pentru lc13cm3):

Mda. eu oricum nu o plateam, am intrebat daca se intampla ceva daca nu o platesc...

| lc13cm3 a răspuns (pentru RockTheNation):

...nu stiu