| Gohu a întrebat:

Salut, am 15 ani si vreau sa stiu, am voie pe drumurile publice cu o motoretă piaggio ciao motor de 49 urgent?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai voie. Pentru aceasta este nevoie de permis de conducere de categoria AM si se poate obtine dupa ce ai facut scoala de conducere (se poate incepe la 15 ani si 9 luni), ai implinit varsta de 16 ani si ai reusit la examinarea pentru obtinerea permisului de conducere.
La motoreta trebuie sa ai ITP si tu sa ai asigurare RCA.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa ce faci 16 ani si iti iei permisul categ AM vei putea, oana atunci nu.

| sierra1 a răspuns:

Urgent zici? ia-ți permisul la fel de urgent