Întrebare recomandată | glock17 a întrebat:

Salut! Am 16 ani si un singur parinte, adică mama, tata a murit in 2010. Vreau sa ma emancipez, adică să devin majoră legal de acum. Trebuie sa am o sursa de venit, adica sa fiu angajată ceea ce pot face doar de luna viitoare pentru că mama ma ține "sechestrată", sa spun asa, dar am nevoie si de semnătura ei. Vreau sa iau decizia asta pentru ca in ai mei 16 ani de viata, toata familia mea m-a manipulat, mințit și folosit, iar fratele meu chiar m-a abuzat sexual timp de un an (ma pipăia mereu cu fiecare ocazie si o dată chiar m-a violat, mai degrabă sodomizat, si a mai incercat si anul acesta in aprilie), mama știe, am reusit sa ii spun abia in iunie dar nu ia masuri si eu inca sunt expusa la riscul de a fi violata si vreau sa scap de aici insa nu pot. Nu am sufletul acela sa o bag si pe mama, si pe fratele meu, si pe bunica mea la pârnaie. În continuare ma manipulează mama, ma joaca pe degete după cum vrea ea si nu stiu ce sa mai fac in situatia asta. Cum as putea sa ma emancipez, fara acordul mamei? Sau orice alt mod amiabil de a pleca de aici fara a intra vreunul din ei la puscarie. dau funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt doua posibilitati pentru a obtine capacitatea de exercitiu deplina de la 16 ani (la fel ca un major), respectiv casatoria sau obtinerea unei hotarari judecatoresti, conform Codului civil, citez:
"ART. 37. Noţiune
Capacitatea de exerciţiu este aptitudinea persoanei de a încheia singurã acte juridice civile.
ART.38. Începutul capacitãţii de exerciţiu
(1)Capacitatea de exerciţiu deplinã începe la data când persoana devine majorã.
(2) Persoana devine majorã la împlinirea vârstei de 18 ani.
ART.39. Situaţia minorului cãsãtorit
(1) Minorul dobândeşte, prin cãsãtorie, capacitatea deplinã de exerciţiu.
(2) În cazul în care cãsãtoria este anulatã, minorul care a fost de bunã-credinţã la încheierea cãsãtoriei pãstreazã capacitatea deplinã de exerciţiu.
ART. 40.Capacitatea de exerciţiu anticipatã
Pentru motive temeinice, instanţa de tutelã poate recunoaşte minorului care a împlinit vârsta de 16 ani capacitatea deplinã de exerciţiu. În acest scop, vor fi ascultaţi şi pãrinţii sau tutorele minorului, luându-se, când este cazul, şi avizul consiliului de familie."
Sigur ca ar trebui sa ai si un venit lunar, respectiv salariu sau alt venit, acesta ar fi un motiv.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Suna la Protectia Copilului si spune-le despre viol si ignoranta mamei tale!
Ei te vor lua de acolo si vei scapa de un frate care te mai poate viola, daca ramai in acel mediu.

| Madaxo97 a răspuns:

De ce să nu intre la pușcărie? Asta merită, sunt niște mizerii de oamenii, niște nenorociți, toți, și maică-ta si bunica si fratele tău, pentru ce să îi protejezi? Mergi urgent la poliție și spune-le ce ai pățit, nu mai sta așa, nu te mai gândi la alții, gândește-te la tine în primul rând, tu ești pe primul loc, nu ei. Trebuie să suporte consecințele faptelor lor, ăia nu se numesc mama si frate, sunt niște monștrii.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns:

100% sustin ce a zis Mada.