| You4Bahoi a întrebat:

Salut, am 17 ani și angajatorul meu mi-a cerut sa îl ajut declarând ca voi abandona studiile (nu le voi abandona dar voi scrie in declarația de angajare), as vrea sa știu dacă ma va afecta intr-un anumit fel și cum va beneficia in realitate angajatorul pe urma acestei declarații.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce-ti solicita angajatorul se numeste fals in declaratii si posibil uz de fals si sunt infractiuni.
Conform Codului penal, citez:
"ART.326. Falsul în declaraţii
(1)Declararea necorespunzătoare a adevărului, făcută unei persoane dintre cele prevăzute în art. 175 sau unei unităţi în care aceasta îşi desfăşoară activitatea în vederea producerii unei consecinţe juridice, pentru sine sau pentru altul, atunci când, potrivit legii ori împrejurărilor, declaraţia făcută serveşte la producerea acelei consecinţe, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
ART.323.Uzul de fals
  Folosirea unui înscris oficial ori sub semnătură privată, cunoscând că este fals, în vederea producerii unei consecinţe juridice, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă, când înscrisul este oficial, şi cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă, când înscrisul este sub semnătură privată."
Chiar nu stiu la ce i-ar trebui angajatorului aceasta declaratie, mai ales de la un minor dar sunt de parere sa nu o dai.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu trebuie sa faci ceea ce i ti cere angajatorul, cauti altul dar mai bine termina ti scoala si anul viitor te poti angaja legal ai 18 ani la anul si esti major.

| Mavni a răspuns:

Oare ce interes are sa dai acea declaratie?
Oricum la un control se va descoperi ca nu ai abandonat studiile. Ai grija sa nu platesti tu cine stie ce despagubiri.
Nu inteleg despre ce este vorba si nu stiu cum il ajuta pe el asa ceva.