| andrew007 a întrebat:

Salut, am 18 ani, vreau să devin pe viitor sofer pe tir, cam ce as putea sa fac? Ce sa învaț ca sa ma pregatesc din timp?
Deocamdata dețin permis de conducere cat B,?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste Ordinul MAI nr.268/2010, cu md. si completarile ulterioare si vei afla ce se cere sa stii pentru categoria CE. Ordinul il gasesti actualizat pe site-ul drpciv.ro.
De altfel, inainte de aceasta categorie, va trebui sa obtii categoria C, conform OUG 195/2002 (Codul rutier), citez:
""Art. 24^1. - (1) Permisele de conducere se eliberează după cum urmează:
a) pentru categoriile C1, C, D1 şi D - conducătorilor auto care deţin permis de conducere categoria B şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate;
b) pentru categoriile BE, C1E, CE, D1E şi DE - conducătorilor auto care deţin permis de conducere pentru categoriile B, C1, C, D1, respectiv D şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate."

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ai nevoie de categorii C+E pe permis si Atestat de Transport de la ARR.