| anonim_4396 a întrebat:

Am aproape 16 ani, 180 cm si dupa ce termin liceul vreau sa dau la academia de politie A.I.Cuza din Bucuresti. Ma ingrijoreaza faptul ca eu am cazier deschis pentru ca am cumparat niste petarde(100 de pachete) cazul inca nu este inchis si mai trebuie sa plec la parchet sa vad care este decizia procurorului... Vreau sa stiu daca asta se numeste "antecedent penal" si daca imi incurca intrarea la academia de politie?

7 răspunsuri:
| Neo12 a răspuns:

Dacă ai cazier, nu poţi intra.

| CotoiIonut a răspuns (pentru Neo12):

De fapt cu toti avem cazier judiciar happy

| Hohenheim a răspuns:

E decizia ta ce vrei sa faci cu viata ta, dar considera ca Hitler are mai putina vina decat Soldatii lui Hitler in ceea ce priveste moartea a mai mult de 60.000.000 de persoane.
A intra in politie inseamna a face parte din soldatii societatii. Devii un sclav care se supune ordinilor, indiferent de esti de acord cu ele sau nu.

| DjCristian a răspuns:

Dupa ce termini cu dosarul, aflii verdictul si iti ramane in cazier, nu ai decat sa astepti sa se prescrie fapta dupa un nr de ani dupa aceea poti da la academie. Poti da pana la varsta de 27 de ani. 3 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii care nu depăşeşte un an sau amenda.5 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii mai mare de un an, dar care nu depăşeşte 5 ani. Sper ca te-am ajutat!

| CotoiIonut a răspuns (pentru DjCristian):

Deci sa inteleg ca daca as primii amenda trebuie sa astept 3 ani de zile ca sa pot da la academie? adica pana la 18-19 ani?

| DjCristian a răspuns (pentru CotoiIonut):

Da cam asa va sta treaba, depinde de sentinta.

| CotoiIonut a răspuns (pentru DjCristian):

Si de ex daca imi da doar o amenda?