| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am auzit ca dacă as vrea sa cumpăr o locuință de la un proprietar fizic în rate trebuie sa am nevoie și de un avocat imobiliar, as dori sa știu de ce este nevoie de un avocat imobiliar. Și chiar exista asa ceva avocat imobiliar?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nevoie de nici un avocat, locuinta se cumpara facand un contract de vanzare-cumparare, act autentic, la un notar public.
Si nu exista nici un avocat imobiliar, eventual exista unul specializat in domeniul imobiliar. Se poate ca cel de la care ai auzit se referea la agent/firma de intermediere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de un notar, nicidecum de un avocat.