| Robotzzzi a întrebat:

Salut. Am avut un dosar pentru autoaccidentare și sa clasat de polițist am primit copie pentru ridicarea permisului. Plic Acasă cu clasarea când primesc sau unde văd hotărârea?

Răspuns Câştigător
| Korkodeln a răspuns:

Nu politistul claseaza cazul tau, procuratura o face, permisul se restitue cand vine hotararea de clasare acasa, cat dureaza nu se stie precis, e in functie de cat de incarcata instanta si (desi foarte rar) e posibil ca procuratura sa nu claseze cauza si sa o transforme in contraventie.

Pana nu iti vine hotararea nu ai ce face, decat sa mergi cu numarul de caz la Procuratura si sa intrebi stadiul dosarului, incearca sa nu "mori cu ei de gat" ca nu esti inca iesit din balta.

| Robotzzzi explică (pentru Korkodeln):

La ce te referi?

| Korkodeln a răspuns (pentru Robotzzzi):

Ma refer la exact ce am zis, nu politistul "claseaza" dosarul, ci procuratura sau judecatoria.

Daca te referi la muritul cu ei de gat, am un var care a fost in aceeasi situatie si s-a dus sa faca scandal la procuratura ca el are nevoie de permis ca pleaca in strainatate si "ce faceti bai aici, pentru ce va platim..." si procuroul de caz care se plictisea si i-ar fi dat NUP in cateva zile, l-a inaintat la judecatorie unde a fost o ENORMA pierdere de timp si bani pe amenzi si avocat (da, daca dai cu masina de zid si esti doar tu sifonat toti poti lua "vatamare corporala din culpa").
Pe scurt daca n-ai pile, ai rabdare.

| Robotzzzi explică (pentru Korkodeln):

După 3 săptămâni a fost clasat. Mi-a dat copie depe clasare am semnato am scris pentru ridicarea permisului după am completat cererea pentru restituire și am uitat să scriu hotărârea și ordonanța, am întrebat dacă este ok pe polițist a zis că da și mi-a dat permisul. Tu ce zici? Îți dau fundă?

| Korkodeln a răspuns (pentru Robotzzzi):

Sa fiu iertat, nu stiu care a fost sensul intrebarii tale atunci, deci procuratura a clasat cazul, ai primit incetarea urmaririi penale acasa cu nr. de decizie si ai facut cerere pentru ridicare permis care ti-a fost si dat chiar daca nu ai completat toate datele (oricum verifica ei in baza de date) l-ai primit fara probleme.

Atunci chiar nu inteleg ce vroiai sa intrebi?

| Robotzzzi explică (pentru Korkodeln):

Nu am primit acasă nicio decizie asta întreb. Mi a expirat dovada și m au sunat mi au dat copie depe referatul clasare și cu cererea l am ridicat.
Asta întreb dacă mai îmi vine ceva acasă?

| Korkodeln a răspuns (pentru Robotzzzi):

OK, acum inteleg, probabil ca o sa vina cand un grefier o sa trimita, in mod normal si legal deciziile se comunica partilor in scris, dar sa nu te astepti sa se grabeasca. De obicei grefierii sunt foarte aglomerati de hartogaraie si nu e o prioritate acum ca permisul ti-a fost returnat. Deci cand vine, vine, pastreaz-o si condu sanatos si prudent.

| Robotzzzi explică (pentru Korkodeln):

Îți dau fundă. Păi copia depe clasare mi-a reținuto polițistul de la ghișeu inpreună cu cererea. Este o problemă dacă n am nicio hârtie dacă mi o dat permisul?

| Korkodeln a răspuns (pentru Robotzzzi):

Nu, permisul odata eliberat legal nu mai ai nici o problema, hartia cu clasarea e o formalitate juridica, dar asa e legea, trebuie comunicata in scris chiar daca nu ai ce face cu ea. Deci stai linistit, cu, sau fara fundawinking.

| Robotzzzi explică (pentru Korkodeln):

Sigur acum. Da mi un mesaj privat mai am de discutat. Dacă nu era clasat dosarul nu primeam permisul și copia de la poliție a referatului de clasare nu?

| Korkodeln a răspuns (pentru Robotzzzi):

Da, cei de la circulatie intocmesc rapoarte si cand retin permisele:
"In data de... s-a constat fapta bla-bla si a fost retinut permisul conducatoruli auto si s-a intocmit doarar inaintat procuraturii..."

dar si cand le elibereaza:

"In bada deciziei de neincepre a urmaririi si clasare a cazului nr XXX si a cererii depuse de XXX se elibereaza permisul nr..."

Deci fara decizie de clasare cu nr si data nu iti dadea nimeni permisul inapoi, doar daca aveai oua gigantice si aproba comandantul cu referat de justificare, dar asta se inampla la senatori, deputati, judecatori si prefecti, nu la puleti ca noi.

Poti sa imi dai mesaj privat cu ce doresti sa discutam oricand ai chef.

| Robotzzzi explică (pentru Korkodeln):

Trimite-mi o cerere ceva eu nu pot la tine cred că sunt blocate gen

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui in ce faza a fost dispusa clasarea, pot fi 2 situatii:
1.Clasarea a fost dispusa in cursul urmaririi penale, de catre procurorul de caz. Vei primi ordonanta de clasare la domiciliu.
2.Clasarea a fost dispusa de catre instanta de judecata. Vei primi hotararea judecatoreasca dupa ce este redactata. In acest caz poti vedea dispozitivul hotararii pe portalul judecatoriei care a judecat procesul, cautand cu numarul de dosar si anul.

| Robotzzzi explică (pentru Ioandelasal):

De către Procuror (polițist) după 3 săptămâni. Mi-a dat copie depe clasare am semnato am scris pentru ridicarea permisului după am completat cererea pentru restituire și am uitat să scriu hotărârea și ordonanța, am întrebat dacă este ok pe polițist a zis că da și mi-a dat permisul. Tu ce zici? Îți dau fundă?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Robotzzzi):

Daca ti-au restituit permisul este in regula.