| glock17 a întrebat:

Salut!
Am ceva probleme cu angajatele de la poșta de la mine din sat, asa ca as vrea sa imi transfer pensia de urmas si alocatia pe cardul meu insa nu stiu daca e posibil dat fiind faptul ca sunt minora, am 16 ani. Stiu ce si cum trebuie sa procedez, dar cum am spus nu stiu daca este posibil sa le transfer in contul MEU bancar. Mai nou si mama m-a abandonat, sa spun asa (aici e o poveste mai lunga si nu are importanta), ceea ce face lucrurile si mai complicate. Pe cuponul de alocatie scrie numele ei si pe cuponul de pensie numele meu, asa ca pensia ma gandesc ca o pot transfera in contul meu dar nu stiu de alocatie. Are cineva vreun sfat sau vreo ideee? Fara raspunsuri inutile. dau funda!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti solicita ca alocatia de stat si pensia de urmas sa-ti fie platita tie, in contul curent, dar alocatia numai cu acordul mamei.
Pentru aceasta va trebui sa depui sau sa trimiti cerereri la Agentia pentru Plati si Inspectie Sociala (pentru alocatie) si Casa de Pensii Publice (pentru pensia de urmas) la care sa anexezi cate o copie a cartii de identitate si un extras de cont a contului curent.