| DzEk0 a întrebat:

Salut,Am consumat miercuri marijuana si amfetamina, iar astazi m-a oprit politia si am iesit pozitiv la ele. Dupa ce imi vin analizele si imi apare si acolo ce am de facut, merg la puscarie? Orice sfat e bun...

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca si analizele vor fi pozitive vei fi urmarit penal si probabil trimis in judecata.
Daca si ce pedeapsa vei primi depinde de instanta de judecata, aceasta va hotari in functie de mai multe criterii, in conformitate cu prevederile Codului penal, citez:
„ART.74.Criteriile generale de individualizare a pedepsei
(1) Stabilirea duratei ori a cuantumului pedepsei se face în raport cu gravitatea infracţiunii săvârşite şi cu periculozitatea infractorului, care se evaluează după următoarele criterii:
a) împrejurările şi modul de comitere a infracţiunii, precum şi mijloacele folosite;
b) starea de pericol creată pentru valoarea ocrotită;
c) natura şi gravitatea rezultatului produs ori a altor consecinţe ale infracţiunii;
d) motivul săvârşirii infracţiunii şi scopul urmărit;
e) natura şi frecvenţa infracţiunilor care constituie antecedente penale ale infractorului;
f) conduita după săvârşirea infracţiunii şi în cursul procesului penal;
g) nivelul de educaţie, vârsta, starea de sănătate, situaţia familială şi socială.
(2) Când pentru infracţiunea săvârşită legea prevede pedepse alternative, se ţine seama de criteriile prevăzute în alin. (1) şi pentru alegerea uneia dintre acestea."
Pedeapsa prevazuta de Codul benal pentru conducerea sub influenta drogurilor este inchisoarea de la 1 an la 5 ani. In caz de condamnare, indiferent de pedeapsa (cu executare sau suspendarea executarii) permisul de conducere iti va fi anulat.

| DzEk0 explică (pentru Ioandelasal):

Salut, Daca te rog imi spui la ce suma sa ma astept pentru cheltuielile de judecata? nu am avut niciodata probleme cu legea in 6 ani de permis...am tras de prost si mi am distrus viata ca imi vine sa ma sinucid

| Ioandelasal a răspuns (pentru DzEk0):

N-am de unde sti exact, probabil in jur de 1.000 lei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil un dosar penal care se va finaliza cu ceva închisoare cu suspendare dacă nu ești recidivist.

| DzEk0 explică (pentru suntserios):

N am avut niciodata probleme cu legea...

| KovacsB a răspuns:

Violeta abereaza ca de obicei.Stie sa citeasca dar nu intelege.
Permisul se poate suspenda intre 1 si 10 ani.
Inchisoare cu executare doar in caz de accident mortal.

| DzEk0 explică (pentru KovacsB):

Iti doresc sa treci si tu prin asemenea situatie ca si mine unde nu mai intelegi nimic si frica e mare + lucru trebuie facut in continuare fara masina. In fine timpul le va rezolva pe toate

| KovacsB a răspuns (pentru DzEk0):

Ba,tu iar esti drogat.
Mai citeste o data raspunsul meu.

| SpeciiFobii12 a răspuns:

Cum au ieșit analizele? Pozitiv urină? La sange nu cred ca a ieșit ceva pozitiv? Da-mi un mesaj privat.