| batranulcrstinel a întrebat:

Salut am cumpărat o mașină fără fiscal, băiatul mai avea 7000 lei datorii la primărie,eu am așteptat câteva luni dar tot nu le-a achitat,am ajuns să mă rog de el să mi dea fiscalul și tot nu achită nimic,ulterior am găsit un băiat cu relații pe la înscriere,și mi-a înscris mașina,a lăsat plăcuțele lui tot, acum întrebarea mea este dacă mașina asta a fost înscrisă fără fiscal, impozit plătesc și eu și el? Sau doar eu? Și dacă sunt probleme? Adică eu pot păți ceva? Odată ce mașina e înscrisă

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum dracu sa fie înscrisă dacă nu o ai la financiar pe numele tau. Eu cred că te a prostit ăla și mergi cu o mașină și înmatricularea suspendată și cu posibil acte false.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incepand de anul trecut nu mai este nevoie de certificatul de atestare fiscala de la vanzator, acesta a fost inlocuit de inregistrarea de catre cumparator a masinii la compartimentul de impozite si taxe de la primaria de domiciliu a cumparatorului.
Cat priveste impozitul anual acesta trebuie platit de vanzator, daca masina este vanduta dupa inceputul anului si de catre tine daca ai cumparat-o anul trecut, inclusiv pana in 31 decembrie.