| Ion-Nicusor_Vlad_N._2000 a întrebat:

Salut am dat o palma la un politist dar nu era imbracat in uniforma era civil ce pot pati?
Astept raspunsul urgent.

Răspuns Câştigător
| Alexandrionelu a răspuns:

Citește din nou primul meu comment la acest post.
Era:"S-ar putea sa devii idolul a multor oameni care visează sa facă ceea ce ai făcut tu. Respect!"
Bineînțeles ca nu putem sa atacam fizic polițiștii deși ar merita asta și da, ne-am dori sa o putem face!
Oricum ura exista fata de sistemul de reprimare creat de ciumatii roși, care au acționat de nenumărate ori ca niște mercenari plătiți de partid ca să supună forțat cetățenii pe care ar fi trebuit sa ii apere. Majoritatea polițiștilor sunt niște slugoi parveniți, exact ca tine!

43 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca politistul nu era in timpul serviciului si face plangere penala vei fi acuzat de infractiunea de lovire, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."
Daca era in timpul serviciului vei fi acuzat de infractiunea de ultraj, citez:
"ART.257. Ultrajul
  (1) Ameninţarea săvârşită nemijlocit sau prin mijloace de comunicare directă, lovirea sau alte violenţe, vătămarea corporală, lovirile sau vătămările cauzatoare de moarte ori omorul săvârşite împotriva unui funcţionar public care îndeplineşte o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat, aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu sau în legătură cu exercitarea acestor atribuţii, se sancţionează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru acea infracţiune, ale cărei limite speciale se majorează cu o treime.
  (2) Săvârşirea unei infracţiuni împotriva unui funcţionar public care îndeplineşte o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat ori asupra bunurilor acestuia, în scop de intimidare sau de răzbunare, în legătură cu exercitarea atribuţiilor de serviciu, se sancţionează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru acea infracţiune, ale cărei limite speciale se majorează cu o treime.
  (3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează faptele comise în condiţiile alin. (2), dacă privesc un membru de familie al funcţionarului public.
  (4) Faptele prevăzute în alin. (1)-(3), comise asupra unui poliţist sau jandarm, aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu sau în legătură cu exercitarea acestor atribuţii, se sancţionează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru acea infracţiune, ale cărei limite se majorează cu jumătate."
Pedeapsa concreta depinde de infractiunea de care vei fi acuzat si de hotararea instantei de judecata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde. Chiar daca era in civil putea fi in timpul serviciului si ceea ce ai facut se numeste ultraj sau te poate acuza de lovituri. Totusi daca l ai pocnit cred ca aflai pe loc ce se întâmplă

| Alexandrionelu a răspuns:

S-ar putea sa devii idolul a multor oameni care visează sa facă ceea ce ai făcut tu. Respect!

| suntserios a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Ce gandire de primata...

| Alexandrionelu a răspuns (pentru suntserios):

Nu sunt primata. Primate sunt ființele alea albastre, cu chipiu și pulan, care te bat la mitinguri, pentru ca ai avut neobrazarea de a ieșii in strada, care îți confisca numerele de la mașină dacă un partid politic le cere asta, care și-ar da viața ca să apere un politician corupt, dar care se învârt în fața porții din Caracal, aud cum fata tipa și nu fac nimic. Acestea sunt primarele societății românești!

| suntserios a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Pai hai sa ii batem atunci. Poti incepe tu. Primul pe care il prinzi pe strada sa ii arzi vreo doua

| Alexandrionelu a răspuns (pentru suntserios):

Ziceai ca ești serios...
Daca un polițist te bate pe tine chiar și degeaba, el își face doar meseria și aproape întotdeauna scăpa fără probleme.
Dacă x bate un polițist, indiferent de motiv, este acuzat de ultraj și face puscarie. Suntem legați de mâini și de picioare, iar mașinăria de reprimare a neocomunistilor are libertatea de a face ce ordona politicienii corupți care ne conduc țara. Exact ca înainte de 89. Și slugoii ca tine le iau apărarea.
Românie, trezește-te!

| suntserios a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Sa batem politia, sa ne ridicam. Am zis.

Gata e bine, acum nu mai suntem slugoi?

| Alexandrionelu a răspuns (pentru suntserios):

Dacă toți românii ar fi (fost) ca tine, revoluția din 89 nu ar fi avut loc, iar acum tu ai fi explicat lumii de ce Președintele X Ceaușescu este atât de inteligent și de fantasric: pentru ca a moștenit geniul de la tatăl și de la bunicul sau.

| suntserios a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Daca toti romanii ar fi ca tine nu am mai putea trai intr-o democratie

| Alexandrionelu a răspuns (pentru suntserios):

Eu cred contrariul, ca abia atunci ne-am apropia de o democrație adevărată, la modul ideologic idealist.

| suntserios a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Adica atunci cand am bate la propriu cu bata in cap reprezentantii institutiilor statului am fi o democratie adevarata? Loool

| Alexandrionelu a răspuns (pentru suntserios):

Cred ca tu ești cam bătut în cap. Probabil chiar de pulanele gaborilor. Hai mars și pupa pulanu'!

| suntserios a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Am inteles, pentru tine un stat democratic e ala in care cetatenii se impun cu forta si cu bata

| Alexandrionelu a răspuns (pentru suntserios):

Iar pentru tine un stat democratic este când "militia" bate și gazeaza poporul pentru ca striga lozinci împotriva politicienilor corupți, la un miting acreditat!
Tu ori ești fiu de gabor/jandarm, ori ești spălat pe creier.

| suntserios a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Iesi la vot. S a iesit la vot masiv la europarlamentare. Ai vazut cum a fost jandarmeria anul asta? Probabil ca nu. Tu preferi bata

| Alexandrionelu a răspuns (pentru suntserios):

Bineînțeles că ies la vot, întotdeauna am votat de când am devenit major. Și întotdeauna stăteam la coada înconjurat de oameni de vasta bunicilor mei. Ei decid, sau au decis soarta noastră.
Si da, am văzut jandarmii anul acesta, ca niște căței cu coada între picioare, schelalaind după tatuca lor care e acum la pârnaie.
Si nu, astfel de oameni nu merita nici un fel de mila sau compasiune după ce în 2018 au făcut ce au făcut. Dacă în 89 armata și miliția nu treceau de partea revoluționarilor, la Timișoara ar fi fost un masacru de nedescris. Dacă în 2018 jandarmeria ar fi trecut de partea poporului pe 10 august, acum nu am mai fi conduși de o analfabeta și furați în continuare de tot sistemul corupt clădit de tatuca Dragnea.

| suntserios a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Daca jandarmii treceau de partea poporului era o lovitura de stat. Lovitura de stat e cel mai nedemocratic mod de a schimba puterea. Eu ti am zis ca nu stii ce inseamna democrație

| Alexandrionelu a răspuns (pentru suntserios):

Și în 89 ce a fost? A fost tot un mod nedemocratic de a schimba puterea "democratica".
Dar "recursul compensatoriu" și oug privind grațierea, erau tot democratice? Și câte și mai câte... Adică noi trebuia sa stam și sa privim cum tara, legislația, poporul totul este distrus sub ochii noștri pentru ca un infractor condamnat a pus mana pe putere și dădea legi "democratice", cum i se scula lui?
Sa-l dai jos de la putere prin orișice mijloace pe un asemenea om, este nedemocratic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

De ce nu e recursul compensatoriu democratic?
https://www.echr.coe.int/Documents/FS_Detention_conditions_ENG.pdf
To remedy the situation,
the Court held that Romania had to implement two types of general measures:
(1) measures to reduce overcrowding and improve the material conditions of detention;
and (2) remedies (a preventive remedy and a specific compensatory remedy).

compensatory remedy). - scot asta în evidență, știu că nu stai prea bine cu cititul

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

și tu înțeleg că ești de-al rușilor pentru băiatul ăsta...

| suntserios a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Da, in 89 a fost o lovitura de stat. E dovedit de justitie lucrul asta deja. Insa a fost o lovitura de stat intr-un sistem nedemocratic.

Din păcate democratia poate fi in doua sensuri. Daca e inteleasa rau puterea data de oameni alesilor poate fi folosita in alte scopuri, vezi gratierea.

Omul ala de care zici tu acolo a ajuns pentru ca unii s au pisat pe dreptul fundamental al democratiei, adica votul. Puterea lui era perfect legitima. Si a dat legi. Legile nu sunt democratice sau nu. Sunt doar constitutionale sau nu. Il dai jos de la putere prin vot, suspendare sau motiune de cenzura. El a fost dat jos de puterea judecatoreasca, care e una din puterile unei democratiii Nu prin lovitura de stat ai violente.

Intelegi acum ce inseamna democratia?

| Alexandrionelu a răspuns (pentru anonim_4396):

Davai, a ieșit tata trolilor din bârlog.
Cum funcționează ierarhia voastră? Când un trol junior rămâne fără argumente cere ajutorul unui trol de rang superior și acesta duce lupta în continuare pana când arboreaza steagul roșu în capul gol al capitalistului?
Hai mai bine bântuie pe alte site-uri, unde găsești mai mulți oameni naivi, ca aici nu e loc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Te-am trollat cu o decizie cedo care cere măsuri compensatorii pentru toți puscăriașii din 2012 încoace?

| Alexandrionelu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici măcar nu ma obosesc sa citesc. Poți sa îmi aduci 1 miliard de argumente la cât de corect a fost totul în perioada în care obiectivul național al României era scăparea Infractorului Sef de pârnaie. Aberații din astea nu mai crede nimeni.
Lasă că va vine și vouă rândul, corupți mititei care ai pupat baronii locali sa prindeți un post călduț, unde sa luați și voi șpagă zilnic. Va vine și vouă rândul sa înfundati pușcăriile, ca și tatuca vostru!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Ești teleghidat?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nicidecum. Nu sunt de accord nici cu recursul, nici nu violentele jandarmilor, nici cu gratiere nici cu guvernul psd, nici cu Dragnea. Da nici cu violenta nu am fost vreodata de accord. Am avut multe discutii pe aici pe site. Da nu cred ca am zis vreodata ca solutia e sa intram cu bata peste politie, guvern si jandarmi.

| suntserios a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Tu nu intelegi ce inseamna conceptul de democratie. Te trolezi singurel. Poate daca ai urmari subiectele discutate de mine cu Nevermore ai vedea ce echipa de trolii suntem

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Recursul e o soluție care era necesară, nu știu dacă-i bună sau rea, dar e o soluție. altă soluție era să le dea bani tuturor din 2012 încoace, cum de altfel unii și-au câștigat la CEDO în nume personal înainte de decizia pilot pentru tot sistemul penitenciar (și recursul se aplicăt tot doar pentru perioada post 2012), sigur nici să le dea bani nu erai de acord, dar ceva tot trebuia făcut. oricum problema recidivei ține de condițiile de reintegrare, nu de faptul că ies ăștia cu câteva luni mai devreme
cu violența nu cred că poate fi de acord cineva sănătos la cap, dar legat de 10 august cred că trebuie să-și facă justiția treaba și să decidă cine a încălcat legea și de ce.

în schimb băiatul de mai sus...doamne, doamne...

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista o solutie. Sa investeasca in penitenciare

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Sigur, ala e punctul (1) din decizia CEDO, dar la punctul (2) se cer și măsuri compensatorii pentru perioada post deciziei din 2012.
Italia le-a dat 3 euro pe zi dacă-mi amintesc bine.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru suntserios):

Eu înțeleg perfect conceptul de democrație și îți spun sigur ca acum nu trăim într-una.
Iar discuția noastră de unde a pornit? De la faptul ca eu îl felicitam pe copilul asta care a dat o palma la un polițist, iar tu m-ai făcut "primata".
Dacă tu ești mulțumit de conducerea tarii, de felul în care au acționat forțele interne ale statului atat pe 8 august 2018, cât și în cazul Caracal, atunci îți vei merita soarta. Și soarta face ca oamenii nepăsători la suferința altora sa o pățească destul de des. Poate ca mâine cineva din familia ta va avea nevoie de ajutor și în locul unui polițist competent, va veni unul loial partidului, care a fost angajat pe mita sau nepotism + pupincurism la adresa partidului.
Ps: faci echipa bună cu Nevermore, dar mai ai de învățat de la el, asta chiar își susține clauzele cu frenezie + ca e mai bine documentat.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, doar ca eu îmi dețin telecomanda. Pe a ta o dețin alții, asta e diferența dintre noi.

| suntserios a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Raspunsul asta al tau denota ca nu ai inteles nimic. Daca esti nemultumit de cum functioneaza un sistem democratic nu sari la bataie si nu feliciti oamenii ca pocnesc rezprezentanti ai instituțiilor. Te am caracterizat perfect. O primata.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru suntserios):

Iar răspunsurile tale denota faptul ca tu te complaci in mocirla roșie în care sa scufundat România în ultimii ani. Probabil ca tu ai un post călduț de bugetar și preferi sa nu mai vezi nimic din ceea ce se întâmplă în jurul tău, pentru ca ție îți este bine. Și eu te-am caracterizat perfect : ești un slugoi!

| suntserios a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Sunt curios ce partid sustii la alegeri. Nu de alta, dar niciunul nu are in programul politic batutul politiei

| Alexandrionelu a răspuns (pentru suntserios):

Curățenia în politie și în alte instituții ale statului se poate face prin mai multe metode. Asa ca voi susține partidul care va fi cel mai capabil sa facă curățenie, care va respecta în primul rand drepturile cetățenilor și care nu va mai torela corupția, șpaga și nepotismul la toate nivelurile.
Iar bufnița ta blonda, cu toată armata ei de mercenari care o apară se vor duce încet, încet, acolo unde le e locul!

| suntserios a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Adica fix ce am sustinut si eu pana acum, Intr un stat democratic lucrurile se schimba prin vot nu prin violenta. Politia se curata prin depolitizare, la fel si administratiile locale, scolare, medicale samd. Nu vei vedea niciun partid care sa aiba in program lupte de strada cu politia. Deci despre ce incerci tu sa imi explici aici daca nu despre apucaturile tale de salbatec?

| acerr a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Si care este partidul acela capabil? pai cum naiba in Romania ministri, prim ministru intra la parnaie, unde ai mai vazut asa ceva? suntem de ras, vezi azi lui Dragnea nu i se permite intararea in usa, ilegaliatatea si magariile facute de Dragnea sunt cunsocute si in state,

| Alexandrionelu a răspuns (pentru acerr):

Recent a fost interzis accesul familiei Dragnea în state happy
Partid capabil? În România nu prea am avut asa ceva de mult. Personal, eu îl consider pe Cioloș capabil, dar de Usr nu știu ce sa zic, parca prea i-au adunat cu grebla și sunt oameni de tot felul acolo. Oricum acolo se va duce lupta, între PNL și Usr.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru suntserios):

Citește din nou primul meu comment la acest post.
Era:"S-ar putea sa devii idolul a multor oameni care visează sa facă ceea ce ai făcut tu. Respect!"
Bineînțeles ca nu putem sa atacam fizic polițiștii deși ar merita asta și da, ne-am dori sa o putem face!
Oricum ura exista fata de sistemul de reprimare creat de ciumatii roși, care au acționat de nenumărate ori ca niște mercenari plătiți de partid ca să supună forțat cetățenii pe care ar fi trebuit sa ii apere. Majoritatea polițiștilor sunt niște slugoi parveniți, exact ca tine!

| acerr a răspuns:

Bucura-te ca a incasato, poate nu mai ai ocazia asta, nu patesti nimic, da.l naibii

| Henrypericolpublic a răspuns:

S-ar putea sa primesti amenda, sa te bata(mai rar asa), sa te prinda cu ceva si sa iti dea el amenda(sa te caute si sa iti dea amenda pentru orice mică abatere) sau sa fii chemat la judecătoriei la proces.
Dacă erați prieteni si ai facut la mișto nu are nimic.
De ce ai facut asta?

| EMKing a răspuns:

In mare parte nimic, amenda sau dosar nu are pentru ce să îți face pe baza acestui motiv pentru că era îmbrăcat în civil și nu aveai de unde să știi că e polițist, daaar poate să îți facă reclamație la politie (ce ciudat suna) sau ceva asemănător, pe langa că o să te pândească și la cea mai mica greșeală te arde cu amenda sau ceva de genul. #antimilitia