| AnDrEi1671 a întrebat:

Salut, am încercat sa ma transfer la alt profil, iar din păcate nu mi-a fost acceptat transferul, mai ma pot transfera după primul modul dacă sunt clasa a 11-a?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui de ce nu ti s-a aprobat transferul.
De regula nu se poate face in timpul anului scolar, transferul cu schimbarea profilului se poate face numai in vacanta de vara.
Exista si unele exceptii, conform art.144, alin. (3) si (5) din Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ME nr. 5726/2024, citez:
  "(3) Transferurile în învăţământul liceal, inclusiv în sistem dual, cu schimbarea filierei/profilului/specializării/calificării, se efectuează, de regulă, în perioada vacanţei de vară, pentru anul şcolar următor.
  (5) Transferul beneficiarilor primari în timpul cursurilor şcolare se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
  a) la schimbarea domiciliului părinţilor/reprezentanţilor legali într-o altă localitate, respectiv într- un alt sector al municipiului Bucureşti;
  b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza expertizei medicale efectuate de comisia medicală judeţeană/a municipiului Bucureşti;
  c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional cu durata de 3 ani reglementat de Legea nr. 1/2011, cu modificările şi completările ulterioare, până la reorganizarea claselor în cadrul liceelor tehnologice;
  d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
  e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
  f) în alte situaţii excepţionale, pe baza documentelor justificative, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu ti s-a aprobat transferul acum nu ti se va aproba nici intre module! Ia-ti gandul de la acel profil!
Se pare ca este dificil pentru tine sa accepti realitatea, ca ai fost refuzat definitiv si nu vei fi acceptat nici acum si nici mai atrziu la acel profil.

Transferurile se fac numai inainte de inceperea anului scolar.
In timpul anului scolar se pot face transferuri doar daca parintii se muta cu casa dintr-un judet in altul.